Pikk lugu

Miks on nii, et Eestis maksavad tulumaksu vaesed, Soomes aga rikkad?

Eestis jaguneb tulumaksu laekumine ühtlaselt väga paljude inimeste vahel, Soomes maksavad vähesed jõukamad pea kogu üksikisiku tulumaksu.

Laias laastus on siin kaks põhjust.

Esiteks, Soome on rikkam riik ja jõukamaid inimesi on rohkem.

Teiseks, Eestis kehtib ühetaoline 20%-line tulumaks (jätame hetkel arvestamata maksuvaba miinimumi). Soomes on tulumaks progresseeruv, st kasvab vastavalt sissetulekule. Sõltuvalt elukohast (omavalitsuste osa sinu maksutulust on erinev), võib maksukoormus ulatuda üle 50%.

Kes maksab Soome tulumaksu?

Võib öelda, et neid inimesi, kes suurema osa Soome tulumaksust ära maksavad, ei ole väga palju.

Eriti kõnekas on fakt, et 1,8% kõige rikkamaid maksab ära 40% maksust. Need on inimesed, kes teenivad enam kui 100 000 eurot aastas ehk üle 8300 euro kuus. Siin on nüüd näha astmelise tulumaksu võimas efekt, hinnaku keegi seda siis heaks või halvaks.

Tõmbame maksumaksjate ringi paari protsendi pealt veidi laiemaks, viiendikule. Nemad maksavad 95,8% kogu laekuvast maksusummast. Need on keskmist palka teenivad soomlased, kes saavad vähemalt 3300 euro kuus, üle 40 000 euro aastas.

Maailma ühe edukama riigina on Soome suutnud oma tulupüramiidi ehitada nii, et ka alumistele – kõige jõukamatele – astmetele jagub maksumaksjaid.

Kes maksab Eestis tulumaksu?

Eestis aga maksavad pea kogu tulumaksu (82,7%) need, kes teenivad vähem kui 35 000 eurot aastas ehk rabedalt arvutades kuni umbes 2200 eurot kuus kätte. Neid inimesi on 96% kõigist maksumaksjatest.

Üle poole – 61% – laekunud üksikisiku tulumaksust maksavad aga Eestis inimesed, kes teenivad kuus kuni 1400 eurot kätte. Neid inimesi on Eestis 85% kõigist maksumaksjatest.

Miks ei võiks Eesti rikkad rohkem maksta?

Miks siis rikkad inimesed Eestis vaestel ja keskmikel lasevad kõik maksud maksta? Ehk aitaks siin maksude jõuline astendamine, nagu Soomes?

Ehkki see tabelilt näha ei ole, teenis Eestis 2017. aastal 70 inimest üle 500 000 euro tulu. Nende 70 inimese keskmine sissetulek kuus oli ligi 13 000 eurot.

Paraku see nii lihtne vist ei ole – Eestis lihtsalt pole rikkamaid inimesi piisavalt. Neid, kes teenivad üle 50 000 euro aastas, on Soomes 12,7 protsenti maksumaksjatest. Eestis aga ainult 1,37%. See on pea kümnekordne vahe.

Niikaua kui ülaloleva graafiku alumised kiitsakad triibud rasvasemaks ei lähe, peame kõrgete maksuastmetega ootama ja juurdlema selle üle, kuidas oma majandust edendada nii, et rohkem inimesi jõukaks saaksid.

Mis asi on tulumaks?

Tulumaks on maks, mille iga töötaja maksab kinni oma palgast. Tööandjaga sõlmitud lepingus on kirjas brutopalk, millest pärast tulumaksu mahaarvamist jõuab töötaja kontole netopalk. Eestis on tulumaksu määr 20%.

Andmed Eesti 2017. aasta füüsiliste isikute maksudeklaratsioonide kohta: Maksu- ja tolliamet

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.