Suur lugu

Mis värk nende mobiilimaksetega on ja kas ma pean edaspidi Taxifysse sularaha peos istuma?

Järgmisel aastal metsas kuuse eest telefoniga maksta ei saaFOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES/Scanpix

Sõidad taksoga? Pargid autot? Plaanid tuua metsast jõulukuuse? Käid kalal? Tellid ajalehte? Sõidad bussi või rongiga? Käid kinos? Kui vastasid ühele jah, siis see lugu on sulle.

Mis juhtuma hakkab?

Alates uuest aastast ei saa enam kõigi harjumuspäraste teenuste jaoks kasutada mobiilimakset – see on makseviis, mille puhul ostusumma lisatakse su igakuisele mobiiliarvele.

Kas mobiiliga ikka saab parkida?

Jah, parkimisel saab ka edaspidi kasutada mobiilimakset. Sealjuures pole oluline, millise parklaga tegu – on see Europark, Citypark, linnatänav või Barkingu äpi kaudu pakutavad kohad.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Kuidas on taksos äpiga maksmisel? Kas pean Taxify’sse sulaga sisenema?

Siin tuleb vahet teha makseviisil. Äpiga seotud pangakaardi kaudu maksmine ja mobiilimakse on kaks erinevat asja. Kui oled kasutanud makseviisi “m-makse”, siis see kaob. Kaardiga maksmisel midagi ei muutu.

Mu Barkingu parkimisäpil on võimalus maksta mobiiliga autopesu eest – mis sellest saab?

Autopesu eest enam maksta ei saa.

Kas ma RMK äpiga metsast jõulukuuse saan?

Sel aastal veel saad. Järgmisel aastal enam mitte. Siis peaks mobiilimakse võimalus RMK Kuusekese äpist kaduma.

Olen harrastuskalamees – kas saan ka edaspidi tasuda püügiõiguse eest mobiiliga?

Ei saa. Uue korra järgi mobiiliga püügiõiguse eest maksmine kaob.

Olen omale mobiiliga ajalehed tellinud, mis nendest saab?

Veebiväljaannetega peaks kõik korras olema, sest uus seadus lubab maksta “digisisu” eest. Kui aga oled mobiiliga endale koju tellinud paberlehe, siis seda uue korra järgi teha ei saa. Paberlehe tellimiseks pead seda tegema näiteks arvutiga internetipangas.

Kas bussi- ja rongipileteid saab mobiiliga osta?

Jah ja ei. Nimelt on mobiilimaksetel uuest aastat rahaline piirang 50 eurot. Sellest kallimaid oste sooritada ei saa. Üle tolle piiri lähevad näiteks mitmed Elroni 30-päeva piletid.

Kas kinno saab minna?

Jah, üldreegel on see, et pileteid saab ka edaspidi osta – sinna alla lähevad nii kino-, teatri-, kui ka bussipiletid. Endiselt kehtib aga summa suuruse piirang 50 eurot.

Kas nüüd jääbki nii?

Esialgu küll. Selleks, et piirangud kaoks, on mobiilioperaatoritel võimalik endale taotleda vastav tegevusluba. Hetkel on nii Telia, Elisa kui Tele 2 teatanud, et nad seda teha ei kavatse.

Milleks need tagurlikud muudatused?

Muudatused tulenevad Euroopa Liidu uuest direktiivist läbi makseasutuste ja e-raha asutuste seaduse. See näeb nimelt ette, et elektroonilise side teenuse pakkuja võib teenuste mobiiliarvega tasumist võimaldada ainult piiratud ulatuses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.