Suur lugu

Suur e-toidupoodide test: hurraaga turule tulnud Barbora kukub kolinal läbi

Geenius testis FreshGo, Selveri, Coopi ja Maxima e-poode. Rimi pole veel netikaubandusega alustanud.

ius testis FreshGo, Selveri, Coopi ja Maxima e-poode. Rimi pole veel netikaubandusega alustanud.

Sest ajast saadik, kui Selver kaks aastat tagasi esimesena toidupoodidest oma e-poe avas, pole me enam kaupluses käinud. Tellime regulaarselt kauba kulleriga koju, lisaks Selverile oleme katsetanud ka teisi e-poode. Järeldused on järgmised.

Ostukorvi koostamine

  1. Kaubavalik neljas e-poes erineb nii kardinaalselt, et ühtset toidukorvi, millega kõik poed proovile panna, ei õnnestu teha. Selleks peaks olema väga primitiivne valik ja ka siis võib juhtuda, et Kumato tomatit pole ja see tuleb asendada näiteks kirsstomatitega.
  2. E-poes peab olema tähelepanelik, kuidas koguseid mõõdetakse. Kui FreshGo-s tähendab “Lisa ostukorvi” seda, et saad 600 grammi banaane, siis Coopis saad samale nupule vajutades ühe banaani. Nii õnnestus Coopist saada 1 banaan, 1 kiivi, 1 hurmaa ja 1 apelsin. Apelsinimahla ja banaanismuutit just ei tee, aga ühe puuviljasalati saab ikka.
  3. Otsides mingit toodet, sisesta see otsingureale ainsuses. St “muna”, mitte “munad”. Kõigi poodide otsing töötab nii paremini.
  4. Kui mingit toodet kaubavalikus ei ole, on laotöötajal keelatud see asendada kallima tootega. Nii pole kliendil riski, et toidukorvi hind oodatust kallimaks läheb.
  5. Kui toodet ei saa ka asendada, kantakse kliendile raha pangakontole tagasi. Välja arvatud FreshGo puhul, kus kulutatud raha jääb kliendi kontole e-poodi.

Kõige laiem kaubavalik

FreshGo koostööpartnerite hulgas on Vitamiinikuller, erinevad mahetootjad (nt Eesti And, Estonian Meat House), erinevad kalatarnijad, Stockmann, Apotheka, Beauty ja Büroomaailm. See tähendab, et lisaks kõige laiemale toidukaupade valikule, saad sealt kulleriga koju tellida ka näiteks dr. Hauscka ilutooteid või printeripaberit.

Barbora e-poodi iseloomustab kiri “hetkel toodet kahjuks ei ole”. Ei ole neil arbuusi, melonit, kurki, tomatit, bataati, lahtist porgandit jne. Rääkimata “Andre” juustust, mida ma ei tahakski teiste Eesti juustude vastu vahetada, ja “Muhu” leivast.

Barbora on neljast kõige hilisem e-turule tulija, kuid “kaua tehtud kaunikene” ei kehti seekord absoluutselt. Rukola, mis sealt tuli, läks otse prügikasti, sest oli nii päevinäinud.

Coopist õnnestus saada otsast mädanema läinud apelsin, 3-4 hallitama läinud mandariini, mis läksid otse prügikasti, sama juhtus füüsalitega.

Lisaks oli Coopil väike üllatus varuks, sest kui kaup koju saabus, siis selgus, et ei olnud neil arbuusi, tomatit, avokaadot, juustu, idusid ega maasikaid.

Coopist saabunud pehmete kohtadega melon kannatas samal õhtul kiirelt ära süüa, aga oli viimase vindi peal.

Kõige suurem värskete puuviljade ja juurviljade valik

FreshGo teeb koostööd Vitamiinikulleriga, mis tähendab kõige suuremat puuvilja ja köögivilja valikut. Kumato tomatite, mis on ainsad tomatid, mis talvel ka mingit maitset omavad, kõrval saab siit tellida näiteks kirevilja ehk passion fruiti ja kurkumijuurt.

Muide, kirevili võib tunduda kallis, aga ta on kerge ja 1,86 euro eest saab viis tükki. Eksootika nautimiseks sellest mõneks ajaks täiesti piisab. Enamasti on puuviljad-juurviljad värsked.

Selveri puuvilja-juurvilja valik on üle keskmise, enamik asju saab kätte ja enamalt jaolt pole ka vaja viriseda.

Barborast ei saa eriti midagi, nagu juba eelpool mainitud.

Coopi puhul oli laotöötaja kehva silmanägamisega või halvas tujus. Kui e-toidupoed alustasid, kahtlustasid paljud, et küllap poed panevad e-tellijatele kotti tooted, mis on viimase vindi peal ja mida poest enam kliendid niikuinii ei valiks. Selveril ja FreshGol on õnnestunud see eelarvamus purustada, Coop aga tõmbab kehva tööga alla ka teiste e-kaupluste mainet.

Oluline on tähele panna, kas oled ostukorvi lisamas üht tükki või tervet kilo. Sellega eksides õnnestus kord tellida Selverist poolteist kilo heeringat. Õnneks oli maitsev.

Kilekotid ja pakendid – kas ilma ei saaks?

Kohutav kogus kilekotte! Tahaks nii Selverile kui Coopile öelda, et iga tomat ei pea olema eraldi kilekotis ja mandariinid, banaanid, apelsinid võib ka lahtiselt kotti panna.

Ehkki Selver on püüdnud kilekoti küsimust lahendada, pole sellele täna veel head lahendust.

FreshGo toob köögiviljad ja puuviljad pappkastis, kõik on pandud ühte kasti ja eraldi kilekotitatud pole. Välja arvatud viinamarjad, mis viimasel ajal on tulnud plastkarpides. Kastid lähevad uuesti ringlusse ja seda kasvõi samast majapidamisest. Sest FreshGo viib nii papp- kui ka klaastaara kodust minema ja see on üks tänuväärne teenus.

Kohale on jõudnud suur hulk pakendit. Seekord Barborast.

Kuidas saada värsket liha ja kala?

See on kõige raskem küsimus. FreshGol on küll kala- ja lihavalik suurem kui teistel, aga tooted, mis koju tulevad, ei ole esimeses värskuses. Tegelikult on ka teistest e-poodidest raske saada väga värsket liha. Ma ei oska selgitada, miks, aga nii on.

Kui tahta aga nädala kaup korraga tellida, siis pole üldse tore, kui ühel õhtul saabub kana, hakkliha ja sea sisefilee, millel kõigil on järgmise päeva “parim enne” kuupäev.

Kõige kallim

Üksikuid kaubaartikleid võrreldes on kõige kallim Selver. Hinnad erinevad küll sentide või kümnete sentide kaupa, aga kui kõik kokku liita, siis lõpptulemust see siiski mõjutab. Pikas perspektiivis eriti.

Kõige soodsam

FreshGo on ootamatult soodne, eriti arvestades, et tegemist on suurima kaubavalikuga.

Barbora on ka soodne, aga seal lihtsalt pole midagi.

Kõige täpsem kuller

Coopi ja Selveri kullerid tulevad kahe tunni täpsusega. Coopil pole veel väga palju kliente, mistõttu kuller tahab tulla pigem varem kui hiljem.

Selver võttis hiljuti endale eesmärgiks kõik enne kl 16 tellitud kaubad samal päeval kliendile ära tuua. Testitud. Töötab.

Eelis on siin FreshGo-l ja Barboral, mis annab kliendile tunnise vahemiku, mil kodus tuleb olla ja kullerit oodata.

Suur hinnatabel

 FreshGoSelverCoopBarbora (Maxima)
Muhu leib3,463,993,59-
Täispiim 1 L0,940,990,890,79
Avokaado (Ready to Eat, 2 pakki)4,45,984,98 (puudus)5,58 (puudus)
Melon3,005,823,32-
Hapendatud täispiim1,031,091,151,09
Kumato tomat (600g)2,111,29ei saadetud1,99 (kobartomat)
Banaan (1 kg)1,11,190,950,95
Mahemunad1,92,99--
Toortatar (1 kg)3,773,693,753,99
Põhjala õlu "Virmalised"2,822,592,69-
Andre juust (1 kg)1413,9911,99 (ei saadetud)-
Hurmaa (1 kg)1,52,891,992,55
Kurk3,262,292,192,19

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.