Eneseareng

6 näpunäidet, kuidas introverdina tööl edukas olla

Kas sa oled ekstravert, introvert või ambivert, kes laveerib nende kahe isiksustüübi vahel?

Introvertide eestkõneleja ja nn vaikse revolutsiooni algataja Susan Caini sõnul eristab inimesi see, kui palju stimulatsiooni me vajame, et end hästi tunda. Ekstraverdid saavad energiat välisest keskkonnast — seltskonnast, tegutsemisest ja uudsetest elamustest, introverdid seevastu sisemaailmast ning ideedest, mistõttu eelistavad nad üksiolemist või sügavaid üks-ühele vestlusi ning on uute elamuste suhtes ettevaatlikumad. 

Caini arvates domineerib lääne ühiskonnas liigselt ekstravertsuse ideaal. Näiteks peame inimesi, kes räägivad kiiresti ja palju, automaatselt pädevamateks kui nende sõnaahtraid kolleege.

Cain julgustab märkama introvertide unikaalseid tugevusi nagu empaatia, kompleksne mõtlemine ning probleemilahendusoskus ning annab näpunäiteid, kuidas introverdina õitseda. Toome neist ära kuus.

Võta ettevalmistusaega

Ekslikult võib jääda mulje, et introvertidele ei sobi avalik esinemine. Tegelikult ei meeldi neile  spontaanne avalik esinemine. Seega kui pead introverdina sõna võtma, palu endale piisavalt ettevalmistamisaega – või vastupidi, ülemuse või kolleegina võimalda seda introvertidest kaaslastele.

Pöördu otse

Koosolekul võivad introvertide väärtuslikud tähelepanekud tagaplaanile jääda, kuna nad ei pruugi ise arvamust avaldama tõtata. Siin on abiks, kui koosoleku juhataja tähtsates küsimustes isiklikult nende poole pöördub ja neile sõna annab. Vajadusel palu – või paku- aga võimalust arvamust avaldada neljasilmavestluses või meili teel.

Kujutle end kaitsmas kedagi teist

Introverdid tunnevad end konfliktisituatsioonis ekstravertidest ebamugavamalt ja üritavad avalikku konfrontatsiooni iga hinnaga vältida. Üks moodus kellegagi vastuollu sattudes vähem ebamugavust tunda, on kujutleda end kaitsmas kellegi kolmanda huve. Nendeks võivad olla kolleegid, kliendid või su pereliikmed (näiteks kui lähed ülemusega rääkima, miks sa ületunde teha ei saa).

Ole läbirääkija

Kuna introvertsusega kaasneb hea empaatiavõime, on introverdid tegelikult väga head läbirääkijad. Oma tasakaaluka suhtlusstiili ning teiste osapoolte ärakuulamise ning vajaduste arvesse võtmisega saavutavad just nemad parimad win-win lahendused. 

Arvesta ekstravertide harjumusega

Introverdid ei salli small talki ega näiteks seda, kui koosoleku esimene veerandtund tühja-tähja arutamisele kulub, selmet kohe asja kallale asuda. Introverdina tuleb endale aeg-ajalt meelde tuletada, et selline suhtlus on ekstravertide jaoks oluline ning sel on oma roll suhete loomisel ja hoidmisel.

Otsi salapaik või tööta aeg-ajalt kodust

Avatud kontori melu väsitab introverte ekstravertidest rohkem. Kui tunned, et pidev suhtlemine su nädala lõpuks täiesti tühjaks pigistab, leia võimalus aeg-ajalt privaatsesse salapaika eralduda või palu luba mõni päev kodust tööd teha, et oma energiataset säilitada.

Oled introvert või ekstravert – ära tunne häbi

Caini olulisim sõnum on aga: ära tunne ennast halvasti ega vabanda, kui oled see inimene, kes peolt varem koju läheb, et voodis raamatut lugeda — ega ka siis kui, vastupidi, mõte üksinda reede õhtu veetmisest sulle hirmuhigi palgele toob.

Hästi toimiv kooslus, olgu ettevõtte või ühiskonna tasandil, vajab mõlemat tüüpi inimesi, kes üksteist tasakaalustaksid ja täiendaksid.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.