Eneseareng

Ära usalda liialt inimest, kes on rääkimisega rikkaks saanud

Mentoritest on kasu, aga vältida tuleks neid, kellel pole midagi ette näidata, usub Lauriina Vastisson.FOTO: Erakogu

Mentorist on kasu igale inimesele, kes rahateemadest huvitub, ent vältida tuleks inimesi, kelle kogemus on võlts ja kes on edu saavutanud ainult rääkimise ja raamatute kirjutamisega, usub noor ettevõtja Lauriina Vastisson.

Poes raha ja enesearengu teemalisi raamatuid sirvides satub tihti ette mõni “mitme bestselleri autor” või inimene, kes “on kirjutanud üheksa raamatut ja teenib aastas miljoneid”.

Enamasti lubavad lakk-kaaned sulle, kuidas vaid mõnesaja lehekülje läbi lugemise järel tead sa kõike, et õige pea rikkaks saada. Muidugi jätab autor mainimata, et tegelikult on ta ise rikkaks saanud hoopis nendesamade raamatute kirjutamisega.

Isehakanud Coach Juku pole päris

Praegusel ajastul on infot saada ning ka maailma paisata väga lihtne. See aga tähendab, et igaühel, kes on osalenud paaril seminaril ja mõnde “kiirelt rikkaks” raamatu läbi lugenud, on võimalus isehakanult end rahaeksperdiks kuulutada.

Vaja on Facebookis ainult paar klikki teha ja valmis ongi Coach Juku, kes õpetab sulle teatava (kindlasti enda sõnul väga tagasihoidliku) summa eest, kuidas asjad päriselt käivad ja kuidas eada.

Coach Juku postitab videoid luksusautode ja kaunite villade juures. Ta räägib, et oli kunagi samas olukorras, kui sina. “Ma sain sellest välja ja ka sina saad!” lubab ta.

Tegelikkuses ei kuulu see häärber aga talle ning mitu kuud oli vaja kõrvale panna iga sent, et see Ferrari üheks päevaks rentida.

Coach Juku videod koguvad aga üha populaarsust, tema teenuseid ostetakse – Juku jutu kuulamine maksab kümneid, kui mitte sadu eurosid. Paari kuu pärast teenib Juku juba tuhandeid eurosid, peagi annab ta välja oma raamatu, mis on plahvatuslikult populaarne. Nii ongi ring täitunud – juures on taas üks guru, kes on rikkaks saanud raamatu kirjutamisega.

Mentoreid on vaja

See ei tähenda, et mentorluse idees endas midagi mäda oleks. Austan mentoreid väga ning arvan, et igal enesearengust ja finantsteemadest tõsiselt huvituval inimesel võiks olla mentor.  Miks? Sest koolitajaga koos saad protsessi kiirendada ning areng on hoopis teine kui üksi raamatuid lugedes.

Küll aga tasuks mentorina hoiduda inimest, kes on lugenud läbi mõne raamatu ning pole ise midagi saavutanud. Kindlasti saab ka neilt mingit infot, kuid see on enamasti pähe õpitud tekst ilma isikliku kogemuseta – ning lõppude lõpuks saaksid samad teadmised ka ise samu raamatuid lugedes.

Õige mentor on inimene, kes on ise teinud seda, millest räägib: tema sõnad ja teod on sünkroonis. Ta ei ole palgatöötaja, kes räägib kuidas ettevõtlusega alustada, olemata seda ise hetkekski teinud.

Ta ei ole inimene, kes elab peost suhu, ent räägib sulle, kuidas õigesti investeerida 10 000 eurot.

Õige mentor on kunagi olnud tõesti enam-vähem sinu olukorras ning oskab sind viia enda tasemele või kaugemalegi.

Seetõttu tasub põhjalikult uurida iga kursuse korraldaja või raamatu kirjutaja tausta ning selgeks teha, kas ta on tõesti läbi teinud arengu või on loonud endast klantspildi, mille taga sisu pole.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.