Kaks nippi, mis aitavad soodukate ajal mõistuse säilitada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eva-Maria Kangro sõnul aitavad kaks nippi meil soodustuste ajal mõistuse säilitada.Foto: Erakogu.

Osturalli, Hullud päevad, Kabuum ja paljud muud meile tuttavad sooduskampaaniad peibutavad inimesi mitte ainult soodsate hindade, vaid “ülikuumade pakkumistega”. Sellised pakkumised panevad inimesi ostma ka siis, kui ostetavat asja tegelikult vaja ei olegi. Psühholoogiadoktor Eva-Maria Kangro, kes on uurinud finants- ja tarbimiskäitumist, jagab kahte lihtsat nippi, kuidas soodusmüükide ajal ostlemisega piiri pidada.

Mõtle kaks sammu ette

“Mõtle sellele, et mis saab siis, kui sa oled ostudega koju jõudnud. Kas sa soovid endale seitset huulepulka, kui tegelikult kasutad ühte?” küsis Kangro. Ta tõi välja, et enne ostu sooritamist tasub mõelda ka sellele, kas asi, mille oled ostnud, valmistab sulle pikaajalist naudingut.

“Kui suudame viia peas fookuse sinna, mis on sulle päriselt oluline, mida sa väärtustad ja naudid, siis on palju lihtsam toime tulla nende väliste segajatega ja müraga, mis su pead poes segi ajavad,” rääkis Kangro.

Ära osta kohe

Elu on näidanud, et esmatungi ajel ei pruugi sündida kõige paremat otsust. Seega ei tohikski asja kohe osta.

“Kui sa midagi proovid ja see sulle meeldib, siis ära seda kohe ära osta. Distantseeru. Tee mingi ajaline paus, mine näiteks koju. Mine tagasi poodi järgmisel päeval ja proovi seda asja uuesti. Väga sageli lõppeb see kõik sellega, et tegelikult see asi enam ei meeldi ning ost jääb sooritamata. Kui aga ese endiselt südamelähedane on, siis on ka ostul kindlam väärtus,” ütles Kangro.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.