Kolm viisi, kuidas impulssostudele “ei” öelda

Kaardist ei tohiks pilti sotsiaalmeediasse postitada.Foto: Pixabay

Paljudel meist on kalduvus teha impulsi ajel oste, mis hiljem järele mõeldes kõige targemad ei tundu. Kuidas seda kontrolli alla saada ning vähem raha küsitava väärtusega kraami alla panna?

Just seda uuriski populaarse suhtlusfoorumi Reddit kasutaja hiljuti kaasfoorumlastelt. Sadadest vastustest koorusid välja järgmised populaarsed strateegiad, mida inimesed edukalt rakendavad.

Arvuta hind ümber töötundidesse

Raha on aeg, võiks ümber pöörata vana kõnekäänu. Kõige lihtsam meetod on jagada toote hind oma tunnipalgaga, et näha mitu tundi pead asja soetamiseks töötama.

Veelgi distsiplineerivamalt mõjub, kui lahutad kõigepealt oma sissetulekust möödapääsmatud kulud eluasemele, toidule ja muule taolisele ning jagad tulemuseks saadud numbri kuu töötundidega.

Nii jõuad oma n-ö vabalt kasutatava tunnipalgani, mida arvutustes kasutada. Näiteks kui su tunnipalk on 10 eurot, aga sellest pool läheb igakuisteks elamiskuludeks, võrduks 50-eurone ost tervelt 10 töötunniga.On konkreetne asi nii palju sinu aega ja pingutust väärt?

Suuremate tehingute puhul võib aga arvutada, mitu päeva varem saaksid selle tegemata jätmisel pensionile minna.

Võta mõtlemisaega

Pool võitu on, kui suudad soovi tekkimise hetkel ostu tegemata jätta ja poest välja kõndida või brauseriakna kinni panna.

Siin on abiks endale enne iga suuremat väljaminekut kohustusliku ooteaja kehtesatmine – olgu selleks üks kuu või lausa kolm või kas või hinnaga võrdne arv tunde.

Samuti võib kõndida poes ringi, ese korvis, või teha sellest telefoniga foto ja panna see siis oma kohale tagasi. Internetis saab ihaldatud eseme soovinimekirja või ostukorvi tõsta ja “settima” jätta.

Tõmba pidurit liiga kallitele ostudele

Mõned kasutajad soovitasid järgmist rusikareeglit: kui sa ei saaks endale lubada kahe sellise eseme ostmist, siis ei saa sa lubada ka ühte.

Samuti võib endalt küsida, kui palju ese kasutust leiab ja arvutada välja ühe kasutuskorra hinna. Näiteks kas litritega kleidike, millega tõenäoliselt ainult korra jõulupeol käid, või suve jooksul kaks korda kasutust leidev grill on ikka sinu jaoks oma hinnalipikut väärt – või võiksid selle raha pigem kasutad millegi jaoks, millest igapäevaselt rõõmu tunned ja kasu saad?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.