Eneseareng

Lihtne nipp, kuidas lõpetada asjade edasi lükkamine

Asjade edasilükkamise harjumust on võimalik murda.Foto: Shutterstock

Väidetavalt pole edukate inimeste saladuseks muu kui õiged harjumused – lihtsad, automaatsed valikud igapäevaelus, mis mõjutavad neile järgnevaid teadlikke otsuseid.

Kuna käitumise muutmine on teatavasti raske, soovitab harjumuste asjatundja James Clear raamatus “Aatomharjumused” selleks kasutada lihtsat 2 minuti reeglit.

Cleari sõnul tehakse midagi muuta püüdes sageli viga, et proovitakse saavutada liiga palju liiga ruttu ning jäetakse asi mõne aja pärast motivatsioonipuudusel katki. Ta soovitab selle asemel alustuseks juurutada soovitud käitumise “kahe minuti versiooni”.

Näiteks sõnastada eesmärgid ümber järgmiselt:

  • “loen igal õhtul enne magamaminekut” asemel “loen ühe lehekülje”
  • “teen pool tundi joogat” asemel “võtan joogamati välja”
  • “õpin eksamiks” asemel “teen konspekti lahti”
  • “jooksen 5 km” asemel “panen jooksutossud jalga”.

Asja mõte on teha tegevuse alustamine nii lihtsaks kui võimalik. Nii on lihtne kujundada regulaarseid harjumusi, mida õnnestub järgida iga ilma ja tujuga ning mis mõjutaksid meie identiteeti soovitud suunas (“ma olen inimene, kes teeb trenni / toitub tervislikult” jne).

Loomulikult on tõeline eesmärk tegevust sooritada pikemalt kui kaks minutit. Kahe minuti strateegia võlujõud seisneb aga selles, et juba alustatud tegevust on tunduvalt lihtsam jätkata. Seega kui tahad midagi suurt saavutada, alusta väikselt: esimesed kaks minutit peaksid olema võimalikult lihtsad, isegi kui järgnev on raske.

Samuti, mda rutiinsemad on tegevuse esimesed kaks minutit, seda lihtsam on end tegevusele häälestada. Seega soovitab Clear teha näiteks treeningu alguses samu soojendusharjutusi või järgida kindlat rituaali loomingulisemat tegevust alustades.

Muidugi on tegu mentaalse trikiga, aga kui see töötab, miks mitte seda kasutada, küsib Clear. Parem on ju teha vähem kui üldse mitte.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.