Lihtne nipp, kuidas säästmine meeldivaks teha

P.Foto: Scanpix

“Tee säästmine nähtavaks ja meeldivaks,” soovitab harjumuste guru James Clear raamatus “Aatomharjumused”.

Meie aju on programmeeritud kordama tegevusi, mis pakuvad naudingut. Säästmine tähendab enamasti aga enese piiramist ja millestki meeldivast loobumist. Õigemini, millestki meeldivast loobumist praegu, selleks et tulevikus hüvesid nautida.

On nimelt ju teada-tuntud paradoks, et heade harjumuste valu tunneme koheselt, aga vilju nopime tulevikus, samas kui halbade harjumuste puhul tunneme vastupidi naudingut kohe ja valu kauges tulevikus.

Seo millegi nauditavaga

Eduka säästmise võtmeküsimus on seega, kuidas millestki loobumine enda jaoks meeldivaks muuta. Clear soovitab selleks säästmine nähtavaks teha ning millegi nauditavaga siduda. Näiteks kanda säästetud raha pikemaajalise unistusega seotud kogumiskontole, mille saldo suurenemine rahulolu pakub, või premeerida end vaba aja või väikese elumõnuga. 

Ehk siis, kui oled suutnud seljatada kiusatuse endale järjekordne mitmesajaeurone tehnikavidin osta, luba endale süümevaba Netflixi-õhtu. Võtsid nädal aega heroiliselt lõunasöögi kontorisse kaasa? Kanna kokkuhoitud summa uhkusega puhkusekontole või tee väike annetus oma lemmikule heategevusorganisatsioonile. 

Sellised “präänikud” on olulised just uue harjumuse juurutamiseks. Hiljem nende tähtsus väheneb, kui uus käitumisviis muutub harjumuspäraseks ning saab osaks meie identiteedist. Muutus on lihtne, kui see on nauditav – aga selleks peab oma aju vahel pisut kavaldama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.