Eneseareng

Ootamatu soovitus finantsgurult: kuluta rohkem

Sente alati lugema ei pea, soovitab finantsguru.Järva Teataja/Scanpix

Kui enamik finantsnõustajaid soovitab mõelda, kuidas igapäevakulutusi kokku tõmmata, siis USA finantsguru Ramit Sethi annab esmapilgul vastandlikuna tunduvat nõu kulutada rohkem.

Täpsemalt teevad tema arvates inimesed vea, kui püüavad kõigelt pisut kokku hoida.

Selle asemel soovitab ta enda jaoks välja valida paar asja, mis meid õnnelikuks teevad, ning kulutada neile julgelt ja ilma süümepiinadeta. Kokku hoida tuleks aga asjadelt, mis meie jaoks olulised pole ja seal täie rauaga, on Sethi kreedo.

Näiteks ta ise hindab enda sõnutsi väga mugavust ja maksab sestap rõõmuga teenuste eest, mis igapäevaelu mugavaks teevad.

Tim Ferrisse podcastis esinedes soovitas Sethi järgmist mõtteharjutust:

  1. Mõtle, mis on need 2-3 asja või valdkonda, millele kulutamine sulle suurimat rahulolu pakub? Oluline on meeles pidada, et siin pole õigeid ja valesid vastuseid. Mõne inimese jaoks võib oluline olla toit, mõnele riided, mõnele eneseareng. 
  2. Arvuta kokku, kui palju sa täna sellele valdkonnale aastas raha kulutad.
  3. Nüüd kujutle, et viiekordistad või veel parem kümnekordistad selle valdkonna kulutused. Mis oleks sinu elus teisiti, mida sa selle rahaga teeksid?

Näiteks kui sulle on tähtis reisimine, siis mis oleks teisiti, kui su aastane reisieelarve oleks viis korda suurem? Kas reisiksid rohkem? Või reisiksid sama palju, aga peatuksid luksulikumates hotellides? Eelistaksid ümberistumise asemele otselende? Teeksid igas linnas privaatse giidituuri või käiksid parimas restoranis söömas?

Niimoodi teadvustad, millised kulukategooriad on sinu jaoks olulised ning võiksid olla “süümevabad”. Ning tihtipeale avastad, et nii mõnedki asjad soovinimekirjas maksavad tegelikult oluliselt vähem kui võiks arvata, ja on tegelikult ka praegu kättesaadavad.

Kokkuvõttes pole ju raha väärtus iseeneses, vaid vahend, mida saab vahetada erinevate väärtuste vastu, nagu kirjutab noor LHV esseekonkursi võitja Merili Miku. Seega tasub mõelda, millised väärtused meile suurimat rahuldust pakuvad.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.