Tahad uusi oskusi omandada? Siin on kolm kasulikku nõuannet

Klassiruumis istumisest paremini võib aidata tundmatus kohas vette hüppamine.Foto: Shutterstock

Kui sinu uue aasta lubaduste hulka kuulus mõne uue oskuse omandamines, siis tasub kõrva taha panna järgmised nõuanded Scott Youngilt, “kiirendatud õppe” eksperdilt ja raamatu “Ultralearning” autorilt.

Young on veendunud, et igaüks võib omandada ükskõik millise oskuse, vaja on vaid ōiget suhtumist. Ta annab kolm soovitust, kuidas õppimist enda jaoks kergemaks teha.

Hüppa pea ees vette

Young pooldab intensiivset ja praktilist õpet. Selle asemel et aastaid kaks korda nädalas keelekursusel käia, mine parem paariks kuuks keelekeskkonda ja alusta esimesest päevast kohalikus keeles suhtlemist.

Nii lühendad drastiliselt õpingute alguses paratamatult kogetavat stressi ja frustratsiooni perioodi, mil uue oskuse omandamine kohutavalt raske tundub, Intensiivõpe võimaldab kiiremini edusamme kogeda ja enesekindlust nautima hakata.

Ära võrdle ennast teistega

Õppimise alguses kogetav ebamugavustunne tuleneb suuresti enda teistega võrdlemisest. Young soovitab võrdlusmomendi kõrvaldada ning eelistada grupiõppele üks-üheleindividuaalõpet.

Nii ei kaota sa motivatsiooni, kui omandad uusi oskusi keskmisest aeglasemalt, ega muutu vastupidi laisaks, kui oled teistest kiirem.

Aktsepteeri frustratsiooni

Esimeses tunnis võib kergelt tekkida tunne: “See tegevus ei meeldi mulle” või “Olen lootusetu”. Youngi sõnul tuleks sellisel juhul teadvustada oma mõttekäiku, mis võib välja näha umbes järgmine:

  1. Tajun, et teen midagi kehvasti
  2. Tajun, et teised näevad, et teen midagi kehvasti
  3. Tunnen seetõttu piinlikkust
  4. Tahaksin tegevuse pooleli jätta ja lahkuda
  5. Mõtlen “See tegevus ei meeldi mulle”

Mõtteid teadvustades saad need suunata teisele rajale, näiteks “See on okei, et teen midagi kehvasti. Sellepärast ma siin olengi, et õppida” või “kannatan natukene veel, varsti läheb lihtsamaks”.

Kui esialgsest soovist asi pooleli jätta üle olla, asendub see peagi  positiivsete emotsioonidega, nagu “see on päris lahe” ning “võimas” ning õpingute alguse ebalus asendub enesekindluse ja rahuloluga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.