Eneseareng

Teekond minimalismini – mis see on ja mida pole?

Minimalismipraktikad peaksid jõudma instagrami hashtagist ka igapäevaellu.Maryliis Teinfeldt

Tavaliselt räägitakse minimalismist asjade näitel: elimineerimine, ära viskamine ja andmine, lahti ütlemine ja lahti laskmine, vabanemine, sorteerimine, organiseerimine. Asjad, asjad, asjad.

Tõsi – kõik asjad, ka mõtted ja tunded, saavad hinda juurde nende kaotamise hetkest alates; vähem on rohkem, asjad omavad meid enam kui meie neid, ent minimalismi eesmärk on materiaalse varaga tegelemise asemel suunata oma tähelepanu kõigele mitte-füüsilisele, näiteks perele, hobidele, unistustele ja kirgedele. 

Minimalism on tööriist, mis aitab sul leida vabadust – priiust hirmust, murest, ülekoormatusest, süütundest, depressioonist. Siinkohal ei räägi me ainuüksi asjadest. Materiaalses omandis kui selles ei ole probleem, vaid hoopis selles, oluliseks me seda peame, kui oluliseks me selle teeme. Pahatihti hindame seda üle meie endi tervise, suhete, isiksuse kasvu ja tõeliste soovide arvelt. 

Minimalist ei suuna oma tähelepanu, et omada vähem ja veelgi vähem, vaid püüdleb rohkema poole. Minimalisti eesmärk on saavutada vaba aega, mida vahetada välja eneseteostuse vastu. Selleks võib olla kasvamine inimesena või panustamine ühiskonda. Vähem pole rohkem, vaid vähem on vabadus.

Minimalismi esimene ja kõige raskem komistuskivi

Esimene samm on muidugi mõista lõpetada asjade tagaajamine ja teine samm on alustada jahti kogemustele, ent tihtilugu jäävad inimesed esimesse etappi kinni. Näib, et neile meeldib see lõputa vabanemise protsess, ent kahjuks asjadest priiks olemist nad nautima ei jõua või ei taha.

Nimetaksin seda trendikaks kommertslikuks minimalismiks, mis ei jõua pahatihti kaugemale kui teemaviide Instagramis. Minimalism on enamat kui asjade uuskasutuskeskusesse saatmine.

Minimalism on hoopistükkis süstemaatiline väärtuste võrk ehk elufilosoofia. Sel on viis arenguetappi:

Tähele panemine

Märkamine on probleemi teadvustamine. Näiteks mõistad, et kodukoristamisele läheb palju aega, ent samas sõpradega pole kunagi aega väljaminekuks. Tähelepanek ei eelda reageerimist, küll aga on üks viiendik tõelise minimalismini jõudmisest. 

Reageerimine

Tekib valmisolek reageerimiseks ning tegutsemisest tekib rahulolu. Tavaliselt võtab inimene enda kätte ohjad, kui probleem tekitab teisi probleeme ning edasine elu on kas raskendatud või võimatu.

Näiteks tunned end üksikuna, kuna pole juba kuid oma sõpradega kvaliteetset aega koos veetnud. Sul on tekkinud frustratsioon olmeprobleemide pärast ja juurdunud on üks või lausa mitu negatiivset harjumust. Selle olukorra parandamiseks võtad vastu otsuse probleemi lahendada.

Näiteks minimaliseerid oma tarbeasju ja selle asemel, et iga päev 10 minutit nende koristamisele kulutada, leiad nädala lõpus selle arvelt tunnikese ning lähed oma sõpradega välja. Peale mõnusat õhtut tunned rahulolu – märkamine pani tegutsema ning näed positiivset tulemust.

Siinkohal on aga oluline mõista oma soove ja küsida endalt kolme olulist väärtuseetika põhiküsimust: Kes ma olen? Kes ma tahan olla? Kes ma võiksin olla?

Oma korteri asjadest tühjaks tegemine ei lahenda automaatselt sinu probleeme, vaid annab nendega tegelemiseks aega ja jaksu. Kes seda ei tõde, jääbki oma minimalismi teekonnal vaid üleliigsetest asjadest vabanemisega tegelema ning taaskord luuakse enda ümber uus asjade kultusring. Meid ümbritsevad tarbeesemed muutuvad märklauaks, mida rünnata.

Väärtustamine

Minimalistlike väärtuste ja praktikate aktsepteerimine ja eelistamine. Tegu on reageeringute koguga. Tekib sisemine kohustus nende järgimiseks, sest hea sünnitab head.

Väärtustamine põhineb mitmest reageerimisest saadud rahulolutundel, millega lood väärtuste süsteemi. Saad keskenduda olulisele, tegeled sellega, kes sa oled, kes sa tahad olla ja kes sa võiksid olla. 

Väärtuste alusel eelistamine

Areneb ühtne struktureeritud mõttelaad, väärtuste kogu, mida eelistad. Selles etapis mõistad minimalismi olemust läbi ja lõhki, leiad, et see on osa sinust, tagasiminek võimatu.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.