5 nippi raha kogumiseks, isegi kui see tundub võimatu

Oma raha juhtimine võib lõpuks isegi hasarti tekitada.Foto: Canva

Palgapäevast palgapäevani elamisel tundub raha kõrvale panemine võimatu. Kindla meelestatuse ja strateegiaga on aga päris palju võimalik saavutada. Selleks, et saavutada eesmärke on vaja distsipliini, pühendumist ja otsust alustada.

Esimese sammuna tuleks kõik oma kulud ja harjumused üle vaadata ning kirja panna. Kui kogu rahavoog on silme ees leiab sealt kindlasti võimalusi mõningaid asju ümber mängida. Mõtle, kas on midagi, ilma milleta sa saaksid hakkama? Sealt need lisaressursid tulevadki.

1. Jälgi oma kulutusi ja koosta eelarve

Sa võid alustada sellest, et lööd kokku oma eelmise kuu kulutused või alustad tänasest ja paned kõik kirja järgmised 30 päeva. Proovi kuludele leida oma kategooria. Oluline on olla detailne ning kirjutada ka iga väike asi senditäpsusega üles.

Seejärel analüüsi:

  1. Kuhu sa kulutad kõige rohkem, peale hädavajalike kulude?
  2. Mille peale sa kulutasid, mis tegelikult ei olnud vajalik?
  3. Kas sul on igakuiseid kulutusi, mida saaks vähendada või välja jätta?
  4. Kas sul on kulusid, mida sa saaks asendada odavamate lahendustega?
  5. Kuidas sa saaksid oma kulusid viis kuni kümme protsenti vähendada?

See võib kõlada ahistavalt ja ehk on veidi isegi hirmutav enesele otsa vaadata, aga lõpuks aitab selline analüüs kaasa enesekontrollile. Peale põhjalikku ülevaatust ei kipu emotsiooniostud enam nii kergesti tulema. Nagu Eesti vanarahva tarkus ütleb: “Kes senti ei korja, see šampust ei joo.”

Eelarve pidamiseks on soovitatav kasutada head tabelit või mõnda muud endale mugavat süsteemi. Põhi võiks jääda samaks, sest nõnda saad hõlpsasti oma eelarveid võrrelda ja progressil silma peal hoida.

2. Kasvata oma sissetulekuid

Praegu on väga palju võimalusi, kuidas oma sissetulekuid kasvatada. Tööampse võimaldavaid platvorme on mitmeid. Endale sobiva ja jõukohase võimaluse leidmine ei peaks olema kuigi raske. Lisaks on Eestis tööjõupuudus, mis annab võimaluse teha tööampse erinevates valdkondades.

Kõrvaltööna saab meie digiajastul leida midagi ka internetist. Mõnikord makstakse küsimustikele vastamise eest ja saaksid ehk oma oskusi vabakutselisena pakkuda? Peale selle annaks oma elupinda osaliselt välja üürida või loomahoidu pakkuda? Tuleb vaid kastist välja mõelda.

Lisatöö tegemine ei pruugi tunduda meile esmapilgul atraktiivne, kuna teeks meie harjumuspärase elu ebamugavamaks. Sellistel momentidel tuleks enda eesmärk silme ette manada ja otsustada oma plaani kasuks. Ilma ebamugavusteta ebamugavast olukorrast välja ei pääse ja kes teab – äkki leiad uue hobi, eriala või suuna elule, mida ei oleks osanud oodatagi.

3. Ava säästukonto

Kõige lihtsam viis oma sääste säilitada on hoida see raha eraldi muust rahast. Selleks, et raha kokku hoida tuleb kokkuhoidlikult käituda ja õppida koguma. Seetõttu peaks säästukontole kogutud raha olema “lukus”, kuni on oma eesmärgini jõudnud.

Nädalas viie euro kõrvale panemine on ühes kuus 20 eurot ja aastas 240 eurot, mis võib minna mõne kohustuse tagasi maksmiseks. Mida rohkem kohustusi saab tasutud, seda rohkem jääb lõpuks palgapäeval kätte ja tekib vabadust. Iga säästetud euro viib lähemale eesmärkide saavutamisele ja vabaduse tundele.

4. Vähenda teenustasusid

Ma usun, et paljud inimesed ei teagi, kui palju nende igakuised teenustasud võiksid kokku maksma minna. Youtube Premium, Spotify, Netflix, Apple ja Google pilveruum või ka pangakaardi teenustasud?

Oletame, et sa kasutad kõiki neid teenuseid baaspakettidega. Teenuste lõpetamisel saaksid umbes 35 eurot kuus kokku hoida, mis on aastas 420 eurot. Lisa sellele säästetud viiekas nädalas ja juba saadki 670 eurot aastas säästudesse.

5. Otsusta mingi protsent palgast kohe säästukontole suunata

Palgapäeva saabudes võiksid kohe osa oma palgast säästukontole panna ja selle ära unustada. Nii jääb sulle kätte vähem, aga suure tõenäosusega teeksid sa lihtsalt selle võrra vähem kulutusi.

Hea on suunata alustuseks viis kuni kümme protsenti palgast kõrvale. Hiljem, kui oled harjunud juba eelarvet pidama ja oma raha ise suunama, võid seda protsenti suurendada vastavalt sellele, mis eesmärgi endale seadnud oled.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.