5 soovitust finantsgurult Dave Ramsey’lt raha säästmiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui soovid rohkem raha säästa, tasub kuulata, mida on öelda oma ala tegijatel. Dave Ramsey on eelkõige USAs tuntud finantsspetsialist, kes õpetab inimesi kontrolli saavutama oma rahaasjade üle. Toome välja tema kõige levinumad raha säästmise nipid – ehk aitavad need ka sinul rohkem raha kõrvale panna.

Kasuta sularaha

Kaardiga pidevalt makstes ei pruugi me aru saada, kuidas raha käest “sulab”. Sularahaga käime me miskipärast palju hoolsamalt ringi ning ei kipu seda tarbetult raiskama.

Seega tasub aeg-ajalt võtta välja teatud summa sularaha, mida kulutada vajaliku peale. Sellist eksperimenti tehes võid jõuda arusaamani, et sularaha kasutades mõtled rohkem läbi oma oste.

Lõpeta uute autode ostmine

Auto on saanud paljudele eestlastele staatuse sümboliks. Kriitiliselt mõtlevad inimesed teavad, et auto ei defineeri sinu väärtust – küll aga võib see põhjustada sinu netoväärtuse languse.

Muidugi on tore sõita kõige uuema Audi või Teslaga, kuid väga vähesed Eesti inimesed on sellises positsioonis, kus nad seda reaalselt endale lubada saaksid. Kui sinu auto liisingumaksed moodustavad üle 15% sissetulekutest, peaksid mõtlema, kas on ehk soodsam alternatiiv punktist A puntki B jõudmisel.

Ära osta endale uut telefoni enne, kui selleks reaalne vajadus tekib

Tarbimisühiskonnas elades on lihtne tekkima arusaam, et meil on kindlasti vaja kõige uuemat telefonimudelit. Enne kui otsustad soetada endale uhke tehnikavidina, mõtle järele, kas sul siiski on seda vaja.

Vahetada toimiv telefon uuema vastu lihtsalt sel põhjusel, et uus mudel tuli välja, ei ole finantsiliselt mõttekas otsus. Sellised ebaratsionaalsed otsused teevad järjepideva säästmise ainult raskemaks.

Tekita endale meelerahufond

Meelerahufond aitab rasketel aegadel vältida kõrge intressiga laenude võtmist. Kui midagi juhtub sinu tööga või muu sissetulekuallikaga, on sul olemas tagavara raske aja üle-elamiseks.

Proovi panna kõrvale vähemalt 3-4 kuu kulutuste tarbeks raha ning kasuta seda ainult hädaolukordades (reis soojale maale ei ole hädaolukord).

Suurenda oma sissetulekuid

Mida suurem on su sissetulek, seda rohkem oled ka võimeline säästma. Seda muidugi juhul kui sissetuleku suurenedes ei hakka sa ka kulutusi suurendama. Õpi mõni uus oskus, millega saaksid tekitada endale lisasissetulekut või suurendada oma praegust sissetulekut.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.