Bigbank Eesti Juht Jonna Pechter: kolm soovitust säästude osas, mida jagab ka oma emale

Jonna Pechter andis oma emale nõu, mida ka teistega tahtis jagada.Foto: Scanpix

Viimase aasta kiire hinnatõus, Ukraina sõja tõttu segi paisatud majanduskeskkond ja üldine ebakindlus sunnivad igaüht järgi mõtlema oma majandusliku hakkamasaamise peale. Neil, kel ettenägeliku inimesena mustadeks päevadeks pisut sääste kogutud, lisandub veel mure, kuidas seni teenitut kaitsta ja võimalusel kasvatadagi. Bigbank Eesti juht Jonna Pechter jagab kolme soovitust, mille sõnastamiseni viis teda rahateemadel peetud vestlus oma emaga.   

Ära hoia oma sääste tavalisel pangakontol

“Vahet pole, on siis tegu lihtsalt säästude või mingiks kindlaks kaugemaks eesmärgiks kõrvale pandud summaga – ära hoia seda lihtsalt tavalisel pangaarvel, sest selle eest ei maksta intressi,” räägib Pechter ning lisab, et pikemaajalised säästud oleks mõistlik ümber paigutada tähtajalisele hoiusele.

Hoiusel ja hoiusel on vahe – riigi garantii on ainult pangahoiusel

Pechteri sõnul võib majanduses toimuv mõjutada inimesi hoiustama raha teenusepakkujate juures, kes lubavad suuremat intressi kui pangad. “Kõik me oleme näinud hoiu-laenuühistute või muude teenusepakkujate reklaame, mis meelitavad hoiustajaid ligi kuus kuni seitse protsenti või mõnikord isegi üle kümne protsendi ulatuva aastatuluga. Pildid on ilusad, jutt kutsuv ning lubatakse turvalist rahapaigutust. Praktikas pole aga paraku kõik kuld, mis hiilgab,” hoiatab Pechter.

Panga juht nendib, et viimasel paaril aastal on pettusekahtlustega kriminaalasju algatatud kahe suure hoiu-laenu ühistu vastu ning nende ettevõtmiste hoiustajad on kas päriseks või vähemasti määramata ajaks ilma nii intressidest kui ka suuremast osast oma säästudest.

Riiklik garantii on tagatisfondi seaduse alusel ainult litsentseeritud krediidiasutuses ehk pangas hoiustatud rahal. Eesti Vabariik tagab igale pangahoiustajale tema hoiuse ja sellelt teenitud ja veel välja maksmata intresside säilimise kogusummas kuni 100 000 eurot panga kohta.

“Ja isegi kui hoiu-laenuühistu või mõni teine teenusepakkuja kinnitab sulle, et ka neil on omad tagatised ja garantiid su raha säilimise osas, kontrolli kõik hoolega ja mitu korda üle. Karta võib, et lubatav garantii on ainult osaline ja ei ole kaugeltki samaväärne riigi omaga. Oma säästudega oled aga riskimas sina, mitte mesijutu ajaja,” hoiatab Pechter

Kaalu iga otsust põhjalikult – sul ei ole enam aega, et eksida ja kaotada!

Pechter toob välja, et kui oled juba üle 60 aasta vanuses tavaline inimene, siis oma rahaliste otsuste vigade paranduseks kahjuks aega palju ei ole. “Kui mina oma praeguses vanuses teen mõne riskantse investeeringu, siis mis seal siis ikka – kurvastan, lakun haavu ja hakkan taas raha koguma, et kaotus kogumise ja võimalusel ka edukamate investeeringutega tasa teha. Ma olen veel suhteliselt noor, mul on selleks aega,” ütleb panga juht ning lisab, et pensionieelses või juba pensioniealises vanuses inimesel aga enam ei ole seda pikka investeerimishorisonti, mis võimaldab kaotusi ja eksimusi tagasi teenida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.