Kokkuhoid

Juhend: asjad, mida küsida endalt enne laenu võtmist

Alles me kirjutasime, et laenuvõtmise otsus tuleb inimestele kergelt – 65% eestlastest kasutab asjade ostmisel järelmaksu. LHV jaepanganduse juht Kadri Kiisel annab mõned soovitused, mida küsida endalt enne laenu võtmist.

Kiiseli sõnul tuleb lähtuda talupoja-loogikast. Tarbijakrediit või järelmaks, millega sa asju ostad, on oluliselt kallim laen, kui näiteks eluasemelaen. Kiiseli sõnul tasub esmalt mõelda, kas mul ostetavat kaupa või teenust üldse vaja on?

“Ja kui on vaja, kas ma olen nõus selle eest rohkem maksma? Kas see loob mulle nii palju rohkem väärtust? Kas ma olen õnnelikum, kas ma olen tervem, kas ma olen rõõmsam ja rahulolevam, kui ma selle täna saan?”

Kui vastus neile küsimustele on jah, tuleks läbi mõelda, kas ma olen võimeline laenu teenindama. Kui ka siin on vastus jah, siis miks mitte.

Eluaseme võtmiseks laenu taotlemise puhul suunab Kiisel samuti asja põhjalikumalt kaaluma.

“Kas ma tahan kodu osta või on soov tingitud sellest, et ma näen, et kõik ümberringi ostavad? Naabrimees käis ostmas näed ja veel mõned ostavad,” räägib ta.

Kriitiliselt peaks tema sõnul hindama ka kinnisvara, mida ostetakse.

“Võib-olla arutada mõne spetsialistiga, et aru saada, kas ostetav kinnisvara on küsitud hinda väärt, et see pole mitte põrsas kotis,” sõnab ta.

Kiisel lisab, et kui laenu soov püsib ka pärast enda tehtud analüüsi ja laenuvõimekuse hindamist, hindab pank kliendi maksevõimet ka veel enda poolt – selgitamaks, kas klient suudab soovitud laenu teenindada või mitte.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.