Kokkuhoid

Kindlustusfirma soovitab, kuidas küttekulusid turvaliselt kontrolli all hoida

Toas püsib soojus paremini, kui ise teadlik olla selle kadust.Foto: Canva

Küttekulude kasvav trend teeb kõigile muret ning selle valguses on hea üle vaadata võimalused, kuidas küttekoldeid efektiivsemalt ja turvaliselt kasutada. Gjensidige kindlustus on pannud kokku mõned näpunäited, kuidas külmal aastaajal küttekulusid kontrolli all hoida.

Madalam toatemperatuur – rohkem kokkuhoidu

Kõik, kes kasutavad oma kodu kütmiseks puitu, pelletit, gaasi või individuaalselt juhitavaid süsteeme, saavad oma maja soojustaset ise mõjutada. “Mures on kindlasti ka need korteriomanikud, kelle eluruume köetakse keskküttega ning paigaldatud kütteradiaatoritel puudub mehaanilise ventiiliga termostaat. Kuigi võib tunduda, et keskküttega korterite omanikel on külmematel kuudel piiratud kontroll küttearvete üle, pole see tegelikult võimatu,“ tõdes Gjensidige kindlustuse esindaja Denis Nikolajev. 

Üks kokkuhoiu võimalus on ühtne initsiatiiv soojussõlme küttetemperatuuri alandamiseks. “Temperatuuri alandamisel vaid ühe kraadi võrra on kokkuhoid ligikaudu 5 protsenti küttekuludest, mis pikemas perspektiivis peegeldub ka väiksemates küttearvetes. Siiski tuleb meeles pidada, et eelkõige tuleb mõelda oma tervisele ja enesetundele, mistõttu ei tohi mingil juhul temperatuuri liigselt alandada,” rääkis Nikolajev.

Soojust aitab säästa elektriline termostaat

Kui termostaati pole koju veel paigaldatud, siis tasuks kaaluda selle ostmist. Võimalusi on erinevaid, kuid tavaliselt on eluruumid varustatud mehaanilise ventiiliga termostaadiga, mis paigaldatakse igas toas eraldi radiaatoritele. Seda tüüpi termostaadiga saab seadistada igas toas soovitud temperatuuri, kuid samas võtab ruumide soojenemine rohkem aega. Kuna reguleerimine toimub käsitsi, unustatakse see aga sageli ära.

Tänapäeval on saadaval lai valik elektroonilisi termostaate. Erinevalt mehaanilistest on need termostaadid täpsemad ja ka tõhusamad, kuna võimaldavad temperatuuri juhtida kuni 0,1 kraadise täpsusega. Sellise termostaadiga saab igasse tuppa ka oma äraoleku ajaks või ööseks programmeerida kindla temperatuuri, mis vähendab oluliselt küttekulusid.

Termostaati saab reguleerida olenevalt ruumi kasutusest. Majast lahkudes saab temperatuuri alandada kahe-kolme kraadi võrra. Sama saab teha ka magamistoas, et öösel magades oleks tuba jahedam või muutes näiteks elutoa soojemaks selleks ajaks, kui veedate seal kõige rohkem aega.

Tihendage akende, uste ja põrandate vahed

Oluline on jälgida, et eluruumides ei oleks tarbetuid avausi, mille kaudu soe õhk välja pääseks. See probleem esineb kõige sagedamini vanade puitakendega majades. Võimalikud õhupraod saab sulgeda kummitihendite abil, liimides need aknaraami siseküljele ja vajadusel mööda klaasi.

Sarnaselt akendele võib ka ukse kaudu tulla tuppa külma õhku. Ukse lähedale saab panna vaiba, mis peatab õhuvoolu. Kontrollige ka ukse servi. Kui tunnete, et külm õhk pääseb tuppa läbi ukseava, siis saab kasutada samu kummitihendeid, mis akende puhul.

Soojakadu peaks jälgima ka vana puitpõrandaga majaomanikud, sest laudadesse võivad ajapikku tekkida praod. Selle põhjuseks võib olla muutused eluruumi õhuniiskuses, olenevalt aastaajast ja toatemperatuurist. Praod on soovitatav täita, et hoida ruumi soojustaset. Nende tihendamiseks saab kasutada elastset pahtlit, mis jätab puhta tulemuse.

Tuuluta oma ruume targalt

Et mitte kogu toasoojust kaotada, on oluline mitte jätta aknaid tuulutusasendisse. Kui on soov ruume ventileerida, on tõhusam aknad lühikeseks ajaks täielikult avada. Nii pääseb värske õhk kiiremini tuppa ja radiaatorid ei pea tarbetult soojust tootma. 

Kui aknad on suletud, saab kardinatega pidurdada soojakadu ja külma sissetungi. Kardinad on hea viis kodu soojana hoidmiseks, aga tuleb jälgida, et need ei kataks liialt radiaatoreid. Pimendavate kardinate ostmine on hea viis kodu soojakao vähendamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.