Kokkuhoid

Kui palju peaksid lastele taskuraha andma?

Lastega peredes võib üheks kuluallikaks olla ka taskuraha andmine. Seda tehes õpivad nad rahaga ringi käima ning saavad juba varakult aimu selle tähtsusest. Kui palju ja mille alusel aga seda jagada? Verywellfamily.com on välja toonud mõned ideed, millest juhinduda.

Mille järgi tasuks summat kokku lüüa?

Mingit kindlat numbrit, mida iga lapse ja pere puhul rakendada, olemas pole. Küll aga on lihtsaim viis summa määramiseks arvesse võtta oma võsukese igakuised kulutusi ja selle põhjal konkreetne number paika panna. Aja jooksul on näha, kas seda on vaja korrigeerida üles või allapoole, tulenevalt sellest, milliseid kulutusi laps ise katma peab.

Kui aga tahta läheneda süsteemselt, ilma kulupõhise vajaduseta, võib taskuraha siduda lapse vanusega. Näiteks anda seda igal nädalal lapse vanuse summas. Kui see number tundub aga liiga suur, võib perioodi pikendada ja viia selle kahe nädala peale, igakuiseks või vajadusel pikemaks.

Varakult rahaga õigesti ümber käimise harjutamiseks võib kasutada ka meetodit, kus taskuraha jagatakse mitmesse võrdsesse ossa – säästmiseks, kulutamiseks ning võimalusel näiteks heategevuseks.

Mille alusel taskuraha andmine on halb idee?

Vältida tasuks taskuraha andmist ainult kodutööde tegemise eest. Siis võib tekkida olukord, kus laps on nõus rahast loobuma, et ei peaks tülikaid kodutöid tegema.

Samuti ei tohiks lapsele anda lisaraha, kui taskuraha jaoks on kindel summa juba kehtestatud. Nii ei õpi laps oma rahaga ümber käima ja seda õigesti planeerima.

Õige pole ka lapse taskurahata jätmine tema karistamiseks. Kui seda on vaja teha, tuleks kasutada muid meetodid.

Õpeta last koguma

Kõige tähtsam taskuraha saamise juures on õpetada ja harjutada last sellega ümber käima ning eelarves püsima. Samuti tasuks võsukesi innustada mingi kindla eesmärgi nimel raha kõrvale panema. See aitab samuti rahalist distsipliini kasvatada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.