Põhjalik juhend: millest alustada säästmist?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tulude ja kulude üle vaatamisest võib olla palju kasu.Foto: Pixabay

Hiljuti avaldatud Kantar Emori finantsseireuuringu tulemused näitasid, et kolmandik Eesti inimesi ei oma sääste. Kusjuures tervelt 20% leibkondadest kinnitas, et töö kaotuse korral saaks nad oma rahaliste vahenditega hakkama vähem kui kuu.

Sage põhjus, miks säästa ei saa, peitub tundes, et polegi nagu midagi säästa. Kõik, mis teenid, kulub ära ja tundub, et asjade peale, milleta hakkama ei saa. Samas peaks igaüks endalt küsima, kas see ikka on nii ja vaatama, millele ta üldse kulutab?  

Siin mõned universaalsed ja üldlevinud soovitused, mida tasub proovida, kui tekib tunne, et “muidu säästaks, aga pole võimalik”.  

  • Maksa ära kallid väikelaenud ja liisingud!

Ei ole võimalik säästa, kui suur osa sissetulekust jääb kinni laenumaksete, liisingute ja kallite intresside alla. Kui sulle näiteks tundub, et nelja aasta jooksul 20 eurot kuus 600-eurose telefoni liisingu eest polegi palju maksta, siis korruta 20 48ga ja mõtle veel.

Ilma selle ostuta oleks sama aja jooksul saanud 400 eurot säästa puhtalt intresside pealt. Kui selliseid kulutusi tekib igasse kuusse tükki-mitu, polegi võimalik säästa. Ehk lihtne tõde: ära võta tarbimislaenu ja kui oled võtnud, siis sea endale prioriteediks see kiirelt ära maksta.  

  • Vaata üle oma kulutused, tee eelarve ja pea sellest kinni!

Seda on lihtne öelda, aga see nõuab distsipliini ja tööd. See tähendab, et iga kulu tuleb luubiga uurida ja vaadata, kas seda on vaja teha või saab vajamineva odavamalt. On rida sundkulusid näiteks eluasemele ja toidule, mida on võimatu ära jätta. Kuid kas on ka igapäevaseid kulutusi, mida saab ära jätta?

Näiteks lõunasöök kodust kaasa võtta, et mitte kulutada iga päev 5 eurot või loobuda spordiklubi liikmekaardist ja teha trenni lihtsalt kodus? See, millisest kulust on kellelgi võimalik loobuda, on muidugi igaühe enda asi.  

  • Alusta kasvõi väikestest summadest ja alusta pigem varem kui hiljem!

Lihtne käibesoovitus ütleb, et maksa kõigepealt iseendale. See tähendab, et sea endale realistlik eesmärk, kui palju on võimalik kuus säästa ja kanna see säästukontole kohe palgapäeval. Täna igas kuus 20 eurot säästes on sul järgmisel aastal samal ajal kontol 240 eurot. Saades Eesti keskmist palka ja võttes eesmärgiks 10% iga kuu kõrvale panna, teeb see kuus 110 ja aastas juba 1320 eurot.

  • Hoia säästud luku taga!

Kui sa hoiad sääste samas rahakotis või samal kontol oma igapäevase rahaga, siis on raske vahet teha, mis on mis ja on lihtsam see raha võtta ja ära kulutada. Sääste näiteks eraldi pangakontole või kogumishoiusele kandes tekib koheselt vahe sisse ja saab alati läbi kaaluda, kas praegune kulutus on see, mida on vaja säästude arvelt teha?

Kui need sammud on tehtud ja raha vähehaaval koguneb, saab juba hakata otsima võimalusi, kuidas säästusid enda kasuks tööle panna ehk investeeringuid otsima.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.