Kokkuhoid

Praegu on veel rohkem põhjust kui varem kohvijoomine maha jätta

Kas me ikka peame kohvi jooma?Foto: Canva

Kohvi hind oli eurostati andmeil tänavu augustis 16,9 protsenti kõrgem kui aasta varem, Eestis tõusis hind 36,4 protsenti. Kas kohvi joomine on hädavajalik ja ehk on mõistlik oma harjumused rahakotisõbralikumaks muuta?

Kui soovid raskel ajal säästvam olla, siis üks viise on asendada oma igapäeva tarbimises kallid tooted odavamate vastu või need tarbimisest sootuks välja jätta. Jaak Roosaregi oma raamatus “Rikkaks saamise õpik” räägib, et kohvijoogile kulutamine on mõttetu raiskamine, eriti kui seda kodus ei valmista.

Poolekilone kohvipakk poes maksab täna täishinnaga keskmiselt viie euro kanti, kui väljas kohvijooki ostes maksad espresso või tavalise kohvitassi eest sellest vähemalt pool. Peale kohvi on tõustnud eurostati andmetel ka piima hind veerandi ja suhkru hind kolmandiku võrra.

Siinkohal tuleb ära mainida, et see on üldine Euroopa Liidu hinnatõus. Eestis tõusis suhkru hind lausa 81,2 protsenti. Kohvijoogi valmistamisel teeb selle kulukamaks veel valmistusviis ja kui tavaline piim ei sobi, siis eripiimajookidest tuleb juurde maksta, mis on samuti aastaga kallinenud.

Millega võiks kohvijoomise asendada?

Kõige parem vastus sellele on, et jooge kraanivett – see on tasuta. Loomulikult ei asenda see kuidagi sooja kohvijoogi võlu. 100 ml kohvi sisaldab keskmiselt 40g kofeiini, kui must tee võib pakkuda sama koguse pealt 47g kofeiini. Musta tee kilohond on kohvi omast kõvasti kallim, kuid koguseliselt läheb seda vähem ning kofeiinisisaldus on suurem.

Samuti on kofeiini rohelises tees, mida loetakse üheks tervislikumaks üleminekujoogiks kohvist võõrutamisel. Hea on teada, et kohvijook ei ole üldse tegelikult hommikuti hea, kuna pikendab ärevuse tunnet ning on oma olemuselt digestiivne jook, ehk seda on soovitatav alati juua peale söömist, mitte hommikul tühja kõhu peale.

Lõpuks muu joogiga ära harjudes on juba lihtne eelistada ise nopitud nurmenuku teed poe mustale teele. Selle tegevuse aastane sääst võiks olla 150 eurost 1000 euroni sõltuvalt sellest, kas teed kodus kohvi või jood seda iga päev väljas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.