Liitu digikassaga ja hakkad märkamatult säästma

LHV kopeerib SEB eduka teenuse, kuid lisab sellele oma nõksu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kes senti ei korja, see eurot ei saa! LHV kopeerib SEB eduka digitaalse hoiupõrsa teenuse, kuid lisab sellele omalt poolt teise eesmärgi – kaardimaksetega säästetud sendid lähevad hoiustamise asemel investeerimisele.

LHV jaepanganduse juhi Kadri Kiiseli sõnul ei jäänud SEB edu digikassa teenusega neile märkamata. “Eks see mõte tuligi sellest, et olgem ausad – see digikassa SEBl on päris edukas toode,” tunnistas Kiisel. Nende edasiarendus ehk säästetud sentide investeerimine sündis majasisesesel hackathonil ja väikeste summade investeerimise võimalusest rääkisid ka noored, kellega LHV oma noortepaketi käivitamisel suhtles. “See (mikroinvesteerimine – toim) on selles mõttes geniaalne, et seda on hästi lihtne kasutada ja sa ei märkagi, et investeerid,” lisas ta.

Kiiseli sõnul on inimestel keeruline ennast säästma sundida isegi väikeste summadega. “Harjumuste muutmine on tohutu eneseületamine. Ja kui see sääst on sul kuskil kontol, mida sa igapäevaselt näed, on väga lihtne seda sealt välja võtta,” ütles ta.

See pankade teenus aga kogub sinu raha sinu enda kaardimaksete pealt. “Sa ei märka seda, see ei tundu sulle enese ületamine, sa ei võtaks nagu seda millegi arvelt, aga see lihtsalt koguneb sinna. Selles mõttes geniaalne,” ütles Kiisel.

Mida teenus teeb?

Täpsemalt – teenuse mõte on selles, et pank ümardab pangakaardiga (deebetkaardiga) tehtud maksed järgmise täiseuroni. Ehk näiteks kui ostate 1,39 eest paki kompvekke, siis pank ümardab makse kahe euroni ja kannab ise 61 senti säästukontole. Teenuse kasutamise eest raha ei küsita.

LHV uue teenuse vanem vend SEB digikassa tuli turule 6 aastat tagasi ja tänaseks on sellega säästetud kokku 50 miljonit eurot. SEB kommunikatsioonijuhi Evelin Allase sõnul on nende digikassal praegu 100 000 kasutajat ja aastane kogukäive 13 miljonit eurot, kusjuures keskmine koguja säästab aastas 280 eurot ehk umbes 23 eurot kuus.

Säästetud sendid lähevad kogumishoiusele, kus on ka intress, ehkki tänasele intressikeskkonnale vastav sisuline 0 (hetkel 0,01%). Seega sobib SEB teenus lihtsalt raha kõrvale panemiseks, nagu tavaline hoiupõrsas ikka. “Kogujatel on erinevad eesmärgid – kes kogub mõne konkreetse suurema väljamineku jaoks, tehakse ka mõne kuu tagant väljamakseid, enamajaolt siis, kui on säästetud juba sadakond eurot,” iseloomustas Allas kasutajate käitumismustrit SEBs.   

LHV investeerib säästud

LHV teenus erineb aga selle poolest, et raha ei lähe mitte kogumishoiusele, vaid see investeeritakse läbi kasvukonto börsil noteeritud fondidesse. “Summa, mis sinna on kogunenud, investeeritakse iga nädal kolmapäeviti. Fondid saab klient ise valida,” selgitas Kiisel LHV teenust. Kiiseli sõnul võiks selline väikeste summade kaupa automaatne investeerimine aidata kaasa teadlikkuse tõusule raha kasvatamisest ja investeerimisest üldse. Tema sõnul võiks just noortel olla lihtne selle kaudu investeerimise juurde jõuda. “Noortel on seesama tõrge, et väikeste summadega pole mõtet. Et mis ma siin ikka paari euro kaupa. Kui ta aga näeb, et lühikese ajaga koguneb sinna arvestatav summa, siis tekib huvi,” ütles Kiisel.

Tema oma kogemusest LHV enda majasiseses testgrupis osaledes selline sendisäästmine töötab. “Mina olen seda kasutanud umbes kuu aega deebetkaardiga makstes ja olen kogunud sinna 35 eurot,” ütles ta.

Eesti suurimal pangal Swedbankil sellist lihtsat rahakogumislahendust seni pakkuda ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.