Kokkuhoid

Venemaa sõja mõju on näha tarbimises ning varude suur kasv näitab, et valmistutakse raskusteks

Ökonomisti sõnul on tulemas ilmselt rasked ajad.Foto: Canva

Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja märkis esimese kvartalis majanduskasvu statistikat kommenteerides, et Venemaa sõja mõju ei ole veel majanduskasvus näha, kuid see paistab selgelt välja nõudluse struktuuris ning varude suur kasv näitab, et inimesed ja ettevõtted valmistuvad tarneraskusteks.

“Esimese kvartali andmetest on näha, et sõjast tingitud ebakindluse tõttu on ettevõtted soetanud endale varasemast enam varusid. Varude soetamine aga annab lootust, et seni Venemaaga seotud tarneahelad õnnestub sujuvalt ümber kujundada ja tarnete asendamine pärsib ettevõtete tegevust kardetust vähem,” ütles Oja pressiteates. 

“Väga kiiresti kasvas aasta alguses ka eratarbimine, mis ilmselt peegeldab osaliselt samuti kaupade varumist juhuks, kui tarned halvenevad,” märkis Oja, lisades, et märtsis kasvas jaekaubandusettevõtete käive eriti kiiresti. “Samas toetavad eratarbimist ka teised tegurid, nagu koroonaajal kogunenud säästude käikulaskmine ja eelmisel sügisel ennetähtaegselt välja makstud kogumispensioni raha kasutamine. Kiire tarbimise kasv näitab majanduse tugevust, kuivõrd esimeses kvartalis tuli majapidamistel seoses energia kallinemisega kanda väga suuri sundkulutusi. Tarbimine kasvas kallinenud energiahindade kiuste,” tõdes ta. 

Siiski jäi majanduskasv Oja vaates oodatule alla ning ökonomist nentis, et kuna esimese kvartali statistikas on omajagu vasturääkivusi, siis on see omamoodi märk suurtest muutustest ja keerulistest aegadest.

Selle aasta edasist majanduskasvu kujundavad tema hinnangul oluliselt tarneraskused, mis vähendavad majanduse pakkumise võimet. “Sellises olukorras võime näha majanduskasvu aeglustumise taustal kiiret hinnakasvu ja majanduse stimuleerimine eelarve kaudu ei tee olukorda paremaks,” toonitas Oja. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.