Euroopa Keskpank tõstis intresse rohkem kui viimati ning ilmselt teeb seda ka järgmistel istungitel

Intressimäärasid tõsteti taas.Foto: Scanpix

Euroopa Keskpanga nõukogu otsustas baasintressimäära tõsta 75 baaspunkti võrra, mis oluliselt kiirendab 2 protsendilise intressimäärani jõudmist ja inflatsiooni naasmist normaalsele tasemele keskpikas plaanis.

Praeguste hinnangute kohaselt kavatseb Euroopa Keskpanga nõukogu intressimäärasid järgnevate istungite jooksul veelgi tõsta. See samm pärsiks nõudlust ja pakuks kaitset inlfatsioonitõusu ootuste ohu vastu. Nõukogu edasised intressimääraotsused on jätkuvalt andmepõhised ja neid tehakse igal istungil lähtuvalt majanduse olukorrast.

Intressimäärade tõstmise otsus tuleneb peamiselt hoogsast inflatsiooni tõusust ja eelduslikult püsib see nõukogu eesmärgist kõrgem veel pika aja jooksul. Eurostati kiirhinnangu kohaselt oli inflatsioon augustis 9,1 protsenti. Inflatsiooni hoogustumine on tõenäoline, kuna hinnasurve on tugevnenud ja annab majanduses tervikuna ennast tugevalt tunda. Keskpanga eksperdid on oma inflatsiooniprognoose märkimisväärselt ülespoole korrigeerinud ja eeldavad nüüd, et inflatsioon on 2022. aastal keskmiselt 8,1 protsenti, 2023. aastal 5,5 protsenti ja 2024. aastal 2,3 protsenti.

2023. aasta esimeses kvartalis oodatakse lausa majanduse seiskumist, mis on tingitud väga kõrgetest energiahindadest ja mõjutavad sellega inimeste ostujõudu. Samuti on tarbijate kindlustunne nõrk Venemaa sõjalise agressiooni pärast Ukrainas. Seetõttu on korrigeeritud majanduskasvu märkimisväärselt allapoole. Nende prognooside kohaselt peaks majandus kasvama 2022. aastal 3,1 protsenti, 2023. aastal 0,9 protsenti ja 2024. aastal 1,9 protsenti.

EKP nõukogu otsustas tõsta kolme EKP baasintressimäära 75 baaspunkti võrra. Alates 14. septembrist 2022 hakkavad kehtima põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 1,25 protsenti, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 1,50 protsenti ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana 0,75 protsenti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.