Pankade sõnum kodulaenuklientidele: põhjust muretsemiseks ei ole, kuid intressitõus ei jäänud viimaseks

Swedbank, Coop Pank, Luminor, LHV, Bigbank

Riskihindamisel on intressitõusuga juba arvestatud.Foto: Canva

Seoses Euroopa Keskpanga otsusega intresse tõsta on väga paljude kodulaenuklientide igakuine laenu tagasimakse suurenemas. Pangad põhjust muretsemiseks ei näe, kuid soovitavad igakuiseid kulusid rohkem planeerida.

LHV eraisikute finantseerimise juhi Catlin Vatsel ütleb, et käesoleva aasta esimesel poolaastal väljastatud kodulaenude kontektis tähendab üheprotsendine euribori tõus keskmisele laenule igakuise tagasimakse suurenemist ligikaudu 70 eurot. Keskmine laen selle aasta esimesel poolel oli LHV pangas 140 000 eurot 25 aastaks.

Intresse tõsteti, et inflatsiooni jahutada. Sisuliselt teeb intresside tõstmine raha kallimaks, mis aitab jahutada inflatsiooni ning majanduskasvu. Ühtlasi aitab see hoida valuuta väärtust.

Pankades arvutatakse maksevõime hindamisel inimese igakuine makse juba enne laenu andmist kõrgema intressiga läbi. Üldiselt on selleks kuus protsenti ning mõnel juhul ka rohkem. Ajalooline kõrgeim eurobori tase on olnud 5,5 protsenti, kuid viimase majanduskriisi ajal olid ka pankade enda marginaalid üpriski kõrged. 2005. aastal võetud kodulaen võis olla isegi 12 protsendise intressiga, mistõttu kibe mälestus intresside tõusust veel meeles on.

“Täpne laenumakse suurenemine sõltub olemasolevast marginaalist ja laenu tähtajast, kuid igal juhul tasuks kodu soetamisele mõeldes sellised arvutused enda jaoks läbi teha,” räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane ning lisab, et Euribori tõus ei ole seni oluliselt kodulaenuturgu, ehk uute koduostjate laenuhuvi mõjutanud, see mõju ootab alles ees.

Põhjust muretsemiseks Swedbanki eluasemelaenude valdkonna juht Anne Pärgma ega ka Bigbank juht Jonna Pechter ei näe. “Murelik ei tasu olla, küll aga on mõistlik arvutada, milline kuumakse hakkab olema, et teadlik ja valmis olla. Laenu väljastamise protsessis ja analüüsis see muudatusi kaasa ei too,” sõnab Pärgma Geeniusele.

Pechter räägib, et kliendid peaks arvestama, et see tõus ei jää ilmselt ka viimaseks. Coop Panga erakliendi kinnisvarafinantseerimise äriliini juhi Karin Ossipova hoiatab samuti, et kuna 6 kuu euribor on iseloomult ettevaatav, siis indikeerib otsus pigem seda, et senine euribori tõus ei jää pidama ja jätkab oma tõusu. Kodulaenu kliendid peaksid arvestama, et euribori lagi ei ole veel saavutatud.

Kõik pangad soovitavad oma kodulaenuklientidel läbi arvutada intressimuutus oma eelarves ning olla tähelepanelik oma kodulaenu kogumakse suurusest.

Mida saab teha, kui laenumakse suurenemine mõjutab liiga palju?

Kuigi intressitõus ei jää suure tõenäosusega viimaseks, ei oodata euribori tõusuks üle kahe protsendi. Kõige enam peab Keskpank arvestama euroala võlgadega, mistõttu mõned riigid nagu Portugal, Itaalia ja Kreeka ei saaks hästi hakkama üle kolmeprotsendise tõusuga. Seetõttu võib Eesti inimene mõnevõrra olla rahulikum, kuid kivisse raiutud midagi ei ole.

Pangad pakuvad kodulaenudele intresside fikseerimist, mida üldjuhul saab teha viieks aastaks. Samas fikseerimise puhul peaks olema kindel kas intress tõuseb ja jääb sellele tasemele, millist intressi pank fikseerimiseks pakub. Fikseerimisel peab arvestama ka asjaoluga, et selle viieaastase perioodi jooksul pole võimalik teha laenulepingu muudatusi või oma kinnisvara müüa. Tingimused võivad pangati erineda.

Enamik pangad võimaldavad laenuklientidele maksepuhkust, millega saab pooleks aastaks peatada laenumaksed, kuid selle perioodi jooksul tasub klient siiski intressimakseid. Selline lahendus aitab leevendada igakuiste kulude suurenemisest tingitud stressi, kuid laenu tagasimakse periood selle aja võrra pikeneb ning laenu kogumakse suureneb.

Igal juhul tasub alati oma panga ja laenuhalduritega konsulteerida, kui peaks tekkima probleeme intresside tõusust aru saamisel või eelarve planeerimisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.