Laenamine

Swedbanki investeeringute strateeg prognoosib euribori tõusu vähemalt kolme protsendini

Investeeringute strateeg hoiatab kolme protsendilise tõusu eest.Foto: Scanpix

Swedbanki investeeringute strateegi Tarmo Tanilase prognoosil kerkib kuue kuu Euribor paari aastaga vähemalt 3 protsendi tasemele.

“Eesti majanduse kuldaegadel oli parimate klientide eluasemelaenu pangapoolne marginaal 0,5 protsendi juures, millele lisandus kuue kuu Euribor. Hetkel on pankade marginaalid üle kolme korra kõrgemad, kuid endiselt veel nullis kuue kuu Euribor võib petlikku heaolutunnet süvendada. Õnneks on enamik kliente täna laenanud märksa vastutustundlikumalt ning ka pankade laenude ning deposiitide suhe on 15 aastase taguse ajaga võrreldes endiselt eeskujulik,” kirjutab Tanilas pressiteates.

Strateeg juhib tähelepanu, et aastal 2008 oli tänasega üle kahe korra väiksema inflatsioonitempo juures kuue kuu Euribor 5,37 protsendi juures. “Seega oleksin ma väga üllatunud, kui kuue kuu Euribor ei jõuaks paari aastaga vähemalt 3 protsendi tasemele. See viiks aga koos pangapoolse marginaaliga juba eluasemelaenu intressi 5 protsendi lähistele. Niigi kõrgete sundkulude juures tähendaks see veel täiendavat survet rahakotile,” nentis ta.

Vaata, kui palju sinu kodulaen euribori tõusuga muutuks?

Septembrist ollakse valmis tõstma intresse kaks korda

“Hiljuti teatas Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde, et keskpank on juba selle aasta kolmandas kvartalis valmis intressimäärasid kaks korda tõusma. Enamik turuosalisi tundub täna uskuvat või pigem lootvat, et sealt edasi kohe väga kiiresti intressimäärasid ei tõsteta, sest see paneks suurte võlgadega Lõuna-Euroopa riigid selge finantspinge alla,” lisas Tanilas.

Säästmine ja investeerimine on tema sõnul endiselt ühed parimad vahendid enda tuleviku kindlustamisel. “Keskkond on muutunud aga keerulisemaks ning see nõuab nutikamaid valikuid. Lihtsalt raha kontol hoidmine on lihtne ja mugav lahendus, aga üsna pea märkate, et iga päevaga saab selle eest järjest vähem kaupu ja teenuseid tarbida,” tõdes strateeg.

“Üks kiiremaid teid enda finantsseisu parandamiseks on aga alati kõrge intressidega tarbimislaenudest vabanemine, kui neid peaks juhtumisi olema,” märkis ta.

Kõrgem euribor tähendab kõigile eluasemelaenu omanikele, et nende igakuine makse suureneb lisaks jooksvatele kuludele. Toidukaubad on tänaseks juba kordades tõusnud ning mõtlema peab, kuidas võiks oma raha paremini kokku hoida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.