Tuttavatelt raha laenuks võtnud mees mõisteti tagasi maksmata jätmise eest neljaks aastaks vangi

Raha laenati teadlikult valetades, eesmärgiga seda mitte kunagi tagasi maksta.Foto: Canva

Pärnu maakohus karistas tuttavatelt raha laenanud, kuid selle tagasi maksmata jätnud meest rohkem kui nelja aasta pikkuse reaalse vangistusega.

Kohus tunnistas 43-aastase Janek Hoffi süüdi kelmuses ja karistas teda 4 aasta ning 7 kuu pikkuse vangistusega. Lisaks peab Hoff hüvitama kannatanute poolt esitatud tsiviilhagid ehk kogu tekitatud kahju ligi 75 000 euro ulatuses. Samuti peab mees tasuma 1500 eurot menetluskulusid.

Prokuratuur süüdistab Janek Hoffi selles, et ta laenas oma tuttavatelt raha ja valetas neile teadlikult, et tagastab laenu hiljem kasumiga. Hoff väitis kannatanutele, et tema pereliikme kasuks on tehtud testament ja pärandvara kättesaamiseks ning müümiseks on vaja raha. Tegelikult ei olnud Hoffil ega tema pereliikmete kasuks ühtegi testamenti tehtud. Samal ajal oli Hoff suurtes võlgades ja tema suhtes käisid kohtutäituritel mitmed täitemenetlused. 

Prokuratuur soovis reaalset vangistust

Lääne ringkonnaprokuratuuri prokurör Paul Pikma oli kriminaalasja kokkuleppemenetluses lahendamisel seisukohal, et süüdistatavat tuleb karistada reaalse vangistusega.

„Janek Hoff pani kelmuse toime mitme aasta jooksul. Teda on varemgi kelmuste eest karistatud ja ka 2018. aastal tunnistati ta süüdi ning karistati tingimisi vangistusega. See on selge viide, et leebem karistus ja riigipoolne vastutulek süüdistatava käitumist ei mõjutanud. Nüüd on tal aega vanglas tegude üle järele mõelda ja loodetavasti jõuda järeldusele, et inimeste ära kasutamine ja neilt raha välja petmine ei tasu ära,“ ütles prokurör. 

 „Kelmid on paraku inimeste veenmisel osavad, aga kõige efektiivsem kaitse nende vastu on tähelepanelikkus. Oma vara ei ole mõistlik pimesi kellegi kätte usaldada. Üldjuhul ei ole kunagi usaldusväärne lubadus, et suurema summa raha kättesaamiseks on tarvis teha hulgaliselt kulutusi,” lausus Pikma.

Kui keegi sellisel otstarbel laenu küsib, ei ole see prokuröri sõnul eluliselt usutav. Kui aga inimene on valmis ikkagi riski võtma ja oma raha kellelegi usaldama, siis tuleb hoolikalt dokumenteerida, kellele, millal, miks ja kui palju laenu antakse. “Eelkõige on soovitus kahtlastest pakkumistest loobuda ja vara ning säästudega mitte riskida, sest isegi kui kelm tabatakse ja ta karistada saab, on vaid kaduvväike võimalus, et kelmil on hinge taga piisavalt vara või väljavaadet tekitatud kahju hüvitamiseks,“ lisas Pikma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.