Palk

Eesti Pank: palga kasvu taga on hoopis preemiad

Hinnasurve tingib ka palgakasvu ootuse, kuid Ökonomist leiab, et kasvu taga on ühekordsed preemiad.Foto: Canva

Eesti Panga ökonomisti Orsolya Soosaare sõnul kiirendas esimeses kvartalis keskmise palga kasvu ebaregulaarsete preemiate suurenemine.

“Käesoleva aasta esimeses kvartalis oli keskmine palk statistikaameti andmete järgi 8,1 protsenti suurem kui aasta eest. Maksu- ja tolliameti andmete järgi suurenes keskmine deklareeritud palk veidi kiiremini, 9,3 protsenti,” märkis Soosaar pressiteates, lisades, et tarbijahindade kiire tõus ei hoogustanud esimeses kvartalis olulisel määral keskmise palga kasvu, pigem tulenes tõus sarnaselt eelnevale kvatalile preemiate kasvust.

Ökonomisti selgitusel suurendab töötajate palgatõusuootusi toidu ja energia kallinemine, samuti miinimumpalga tõus. “Täiendav palgatõususurve on neis majandusharudes, mis on kriisist vähe puudutatud ja kus on endiselt kvalifitseeritud töötajate puudus. Samuti on surve palgatõusuks kasvamas ka avalikus sektoris, kus möödunud aastal jäi keskmise palga tõus erasektorile alla. Esimeses kvartalis oligi palgakasv aastavõrdluses kõige hoogsam riigi haldusalas,” tõi ta välja. 

Samas pidurdab Soosaare sõnul ettevõtete suutlikkust tõsta põhipalka ebakindluse suurenemine, tootmissisendite hankimise raskused ja toormete märgatav hinnatõus, kusjuures ttevõtete kindlustunne kahanes Eestis varem kui algas Vene-Ukraina sõda, mille otsest mõju võib tööturul näha alles hiljem.

“Konjunktuuriinstituudi küsitluse andmed näitasid aprillis, et kasvanud ebakindlus kahandas töötajate arvu suurendamist plaanivate ettevõtete osakaalu. Mõnevõrra vähenes ka tööjõupuudust kõige olulisema piiranguna tajuvate ettevõtete osakaal. Kui aga ettevõtetel õnnestub kriisiga kiiresti kohaneda ning kindlustunne paraneb, püsib palgakasv hoogne ning ajapikku taastub ka vahepeal kahanenud keskmise palga ostujõud,” prognoosis ta.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.