Igakuine eelarve: mis on 50/30/20 reegel ja kuidas seda kasutada?

Igakuiste kulude ja tulude üle arvestuse pidamine võib olla paras katsumus, eriti kui selle jaoks pole mingit süsteemi loodud. Siin tuleb appi lihtne 50, 30 ja 20 protsendi reegel, mille eesmärgiks on aidata oma igakuiseid kulutusi selle järgi kategoriseerida.

Mis on 50/30/20 reegel?

Reegli mõte on selles, et igakuised kulutused tuleks protsentide põhjal ära määrata. See tähendab, et 50 protsenti kuludest peaks minema püsikulude katmiseks – siia hulka kuuluvad igakuised laenu- või üürimaksed, kommunaalkulud, autoliisingud.

30 protsenti tuleks arvestada väljas söömiste, hobide tegelemise, reisimise ja vaba aja veetmise peale ning 20 protsenti sissetulekutest peaks minema säästmiseks.

Mida tuleks silmas pidada?

Kõigepealt tuleks alustada oma kulude kaardistamisest ning üle vaadata, millised protsendid igakuiselt moodustuvad. Praegusel keerulisel ajal võivad laenumaksete kulutused olla tõusnud märkimisväärselt, mis tähendab, et see kulutus võib palju suurema osa enda alla võtta. Sellisel juhul saab protsendipunkte vastavalt oma eelarvele ka korrigeerida, näiteks vähendada kulutusi vaba aja veetmisele.

Reegli mõte on selles, et saaksid oma kulutustel silma peal hoida ning teaksid, kuhu need igakuiselt lähevad. Alternatiivina võib kolme kategooria asemel neid ka rohkem tekitada, kui soovid kulugruppide järgi täpsemat ülevaadet.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.