Kas teadsid? Töökiusamise eest võib nõuda kahjutasu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töökiusamise eest vastutab tööandja ning ohvril on õigus nõuda kiusamise eest kahjutasu, mis töövaidlusorgani kaudu ka välja mõistetakse.

Eesti Õigusbüroo juristi Katrin Martise sõnul mõistetakse töövägivallana füüsilist või vaimset vägivalda töökohal, mille üheks avaldumise vormiks on töökiusamine.

Töökiusamine hulka võib kuuluda suhtlemise piiramine ehk konkreetse töötaja ignoreerimine; 
tööks vajaliku info varjamine, samuti inimese maine kahjustamine; otsene psüühilise tervise kahjustamises karjumise, sõimamise, ähvardamise või süütunde tekitamise näol.

Martise sõnul vastutab töökiusamise eest tööandja ka juhul, kui seda ei tee otseselt vastutav juht või tööandja. “Kui kiusajateks on kolleegid, siis tuleb töötajal info viia vastutava juhini või ettevõtte juhini. Kui sellest kasu pole, tuleb pöörduda töövaidlusorgani või juristi poole, kes oskab antud olukorras tegutseda ning tööandjalt ka seadusega ettenähtud kahjutasu välja nõuda,” lausus ta.

Ta lisas, et kiusatavad ei kipu probleemist rääkima ning lasevad olukorral jätkuda, kuid praktika näitab, et sellisel juhul olukord üksnes süveneb.

Samas märkis ta, et töökiusamise tõendamine ei ole kuigi lihtne, kuna tööandja ei jäta teadlikult kirjalikke tõendeid ning kolleegid ei julge töökaotuse hirmus tunnistusi anda, seega tasub probleemide tekkimisel pöörduda juristi poole.

Ametlik statistika töökiusamise ulatuse osas puudub.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.