Palk

Miks on olulisem teada mediaanpalka kui keskmist palka?

Foto: Unsplash

Mis seal salata. Enamasti räägitakse ikka rohkem keskmisest palgast kui mediaanpalgast. Seda väga lihtsal põhjusel: keskmise palga numbrid on suuremad ja kasvavad kiiremini.

Sellel kaunil kuvandil on jälle kaks poolt. Kuuldes uudistest, mis ühe või teise eriala keskmine palk on, siis mõtled küll, kas tõesti on enamuste palgad nii kõrged? Mis ma valesti olen teinud? Miks mina nii vähe saan?

Siinkohal tuleb mängu tõsiasi, et olulisem on teada mediaanpalka. Toome lihtsa näite. Firma juhataja töötasu on 5000 eurot. Tal on neli abilist, kes saavad 500, 800, 900 ja 1000 eurot palka. Jagades palgasumma neljaga saab keskmiseks palgaks 1640 eurot.

Kuid üksi abilistest ei saa tasuks üle 1000 euro, mis näitab, et keskmine palk ei ole nende palga osas mingi näitaja. Sama kehtib ka juhataja puhul. Keskmine palk ei ole ligilähedalegi sellele, mis tema pangakontole tuleb.

Seepärast on mõtekam arvestada välja mediaanpalk. Seekord peab arvestama, et mediaan on järjestatud arvrea keskmine liige. Sellisel juhul saavad pooled töötajad vähem palka ja pooled rohkem.

Järjestades eelolevate töötajate summad jälle: 500, 800, 900, 1000 ja 5000 eurot. Leiame, et pooled saavad vähem kui 900 eurot, mis ongi otsitud mediaanpalgaks.

Seega kirjeldab mediaanpalk töötajate sissetulekut õiglasemalt kui keskmine palk, kus kõrgelt tasustatud juhtide palgad näitavad elatustaset kõrgemana, kui see enamikul inimestel tegelikult on.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.