Raha sukasäärde? Suurpank selgitab, mis on kõige mõttetumad asjad, mida sa oma säästudega teha saad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: erakogu

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati Voomets selgitab, kuhu ei ole soovitatav säästetud raha investeerida.

Alustuseks tuleb teha vahet investeerimisel ja säästmisel. Säästmine on raha kõrvale panemine ootamatusteks või planeeritud suuremateks väljaminekuteks. Investeerimine on raha paigutamine eesmärgiga teenida täiendavat tulu.

Investeerida saab nii erinevatesse varaklassidesse (väärtpaberitesse) kui ka muusse varasse – näiteks kinnisvarasse, väärismetallidesse, kunsti, oma ettevõttesse, enda või lapse haridusse.

Hea investeering on see, mis toob sulle tagasi rohkem raha, kui sa esialgu paigutasid ja mis ületab inflatsiooni. Lisaks saab heaks investeeringuks pidada rahapaigutusi, mis vähendavad sinu praeguseid kulusid. Millised on aga halvimad viisid säästetud raha investeerimiseks?

Sularaha, pangakonto ja deposiit

Paljud inimesed hoiavad oma säästetud raha sularahas, pangakontol või deposiitides. Nii toimides kaotab raha oma ostujõudu. Raha väärtus säilib, kui intress või tootlus on võrdne inflatsiooniga (inflatsiooni pikaajaline ootus eurotsoonis on 2%).

Praeguses majanduskeskkonnas on pangakontodele ja deposiitidele makstavad intressid väikesed, jäädes alla inflatsioonile. Sukasääres sularaha hoides pureb inflatsioon selle ostujõudu kõige kiiremini.

Näide: 2008. aastal ununes pintsakutaskusse 100 eurot. 2018. aastal (ehk 10 aastat hiljem) on pintsakutaskus endiselt see sama sajaeurone rahatäht. Samaväärne ostujõud oleks aga 121 eurol.

Oma kodu kui investeering

Hiljutise Rahaasjade Teabekeskuse uuringu kohaselt peavad Eesti elanikud parimaks investeeringuks kinnisvara. Majandusliku heaolu kindlustamisel käsitlevad inimesed investeeringuna eelkõige oma kodu, mitte lisakinnisvara, maad või muid varasid.

Ühest küljest on kinnisvara, ka oma kodu, kahtlemata investeering, sest suure tõenäosusega on pensioniikka jõudes kodu ostmiseks võetud laen tagasi makstud ning igakuised kulutused selle võrra väiksemad.

Samuti saab vajadusel korteri või maja väiksema või soodsama vastu vahetada või müüa. Võttes arvesse, et paljud inimesed ei ole tegelikult valmis oma kodust loobuma ka rahalistesse raskustesse sattudes, tasub mõelda alternatiivsetele investeeringutele ja mitte loota oma kodule.

Auto kaotab väärtust

Auto võib kahtlemata olla ka hea investeering. Osa mudelite väärtus ajas kasvab, mitte ei kahane. Lisaks võib auto väljavahetamisega saavutada igakuiste kulude kokkuhoiu ja seeläbi võib seda käsitleda hea investeeringuna.

Paraku ei ole meist enamik autoeksperdid, kes oskaksid hinnata, millised mudelid on tulevikus hinnas. Üldjuhul on auto ostmine siiski pigem halb investeering, kuna see kaotab ajas kiiresti oma väärtust.

Uue auto väärtus kukub juba salongist välja sõites. Lisaks tekitab auto aja jooksul mitmeid lisakulusid (remont, hooldus), mitte ei too sulle kasumit.

Investeerimine ühte varaklassi

Investeerimise põhireegel on, et suurema tulususega käib kaasas kõrgem risk. Riske saad vähendada, kui hajutad oma investeeringuid mitmete erinevate varaklasside vahel.

Oluline on ka investeeringu hajutatus ajas ning arusaamine, et pikaajalisel investeerimisel töötab aeg sinu kasuks.

Ebarealistlikult suur tootlus

Viimasel ajal on Eestis suhteliselt laialt levinud telefonikõned, milles tutvustatakse erinevaid investeerimisvõimalusi ja lubatakse kiirelt suurt kasumit.

Pane tähele, et kui sulle lubatakse kõrget tootlust madala või olematu riskiga, peaks see tegema ettevaatlikuks, sest üsna tõenäoliselt on tegemist pettusega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.