Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati Voomets selgitab, kuhu ei ole soovitatav säästetud raha investeerida.
Alustuseks tuleb teha vahet investeerimisel ja säästmisel. Säästmine on raha kõrvale panemine ootamatusteks või planeeritud suuremateks väljaminekuteks. Investeerimine on raha paigutamine eesmärgiga teenida täiendavat tulu.
Investeerida saab nii erinevatesse varaklassidesse (väärtpaberitesse) kui ka muusse varasse – näiteks kinnisvarasse, väärismetallidesse, kunsti, oma ettevõttesse, enda või lapse haridusse.
Hea investeering on see, mis toob sulle tagasi rohkem raha, kui sa esialgu paigutasid ja mis ületab inflatsiooni. Lisaks saab heaks investeeringuks pidada rahapaigutusi, mis vähendavad sinu praeguseid kulusid. Millised on aga halvimad viisid säästetud raha investeerimiseks?
Sularaha, pangakonto ja deposiit
Paljud inimesed hoiavad oma säästetud raha sularahas, pangakontol või deposiitides. Nii toimides kaotab raha oma ostujõudu. Raha väärtus säilib, kui intress või tootlus on võrdne inflatsiooniga (inflatsiooni pikaajaline ootus eurotsoonis on 2%).
Praeguses majanduskeskkonnas on pangakontodele ja deposiitidele makstavad intressid väikesed, jäädes alla inflatsioonile. Sukasääres sularaha hoides pureb inflatsioon selle ostujõudu kõige kiiremini.
Näide: 2008. aastal ununes pintsakutaskusse 100 eurot. 2018. aastal (ehk 10 aastat hiljem) on pintsakutaskus endiselt see sama sajaeurone rahatäht. Samaväärne ostujõud oleks aga 121 eurol.