Statistikaamet avaldab nüüd ka mediaanpalka: aasta esimeses kvartalis oli see keskmisest palgast 300 eurot väiksem

Statistikaamet avaldas I kvartali palgaandmed.Foto: Shutterstock

Alates tänavusest avaldab statistikaamet lisaks Eesti keskmise palgale ka mediaanpalka. See tähendab numbrit, millest väiksemat ja suuremat palka teenib sama palju inimesi.

Statistikaameti andmetel oli keskmine brutokuupalk 2023. aasta esimeses kvartalis 1741 eurot ehk 13,3% kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal.

Mediaanpalk oli samal ajal 1424 eurot. Kuna amet arvutas välja mediaanpalga ka tagasiulatuvalt, siis saab öelda, et see on 14,8% kõrgem kui mullu samal ajal.

Statistikaamet kasutab nüüd keskmise palga avaldamiseks maksu- ja tolliameti töötamise registri ning tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonide andmeid. Kaasatud on nii töölepingu, avaliku teenistuse seaduse kui ka teenistuslepingu alusel töötavad inimesed.

„Metoodikamuudatus annab nüüdsest võimaluse avaldada keskmise palga kõrval ka mediaanpalga näitajaid. Lisaks vähendab valdavalt registripõhine andmete kogumine halduskoormust andmeesitajate jaoks,“ ütles statistikaameti analüütik Argo Tarkiainen.

Tegevusalade lõikes oli keskmine brutokuupalk esimeses kvartalis kõrgeim info ja side (3160 eurot), finants- ja kindlustustegevuse (2952 eurot) ning energeetika (2435 eurot) tegevusaladel. Madalaim oli see majutuse ja toitlustuse (1124 eurot), muude teenindavate tegevuste (1142 eurot) ning kinnisvaraalase tegevuse (1209 eurot) tegevusaladel. Keskmine palk kasvas kõige enam hariduse (19,8%) ning majutuse ja toitlustuse (17,3%) tegevusaladel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.