80 protsenti Eesti elanikest usub, et tehisintellekt on ühel päeval piisavalt tark, et võtta inimestelt üle mõne valdkonna töökohad. Sealhulgas arvab 28 protsenti eestimaalastest, et see juhtub juba nende eluajal. 41 protsendi arvates ei juhtu seda nende eluajal, aga kunagi tulevikus kindlasti, ja vaid 10 protsenti vastajaist välistab sellise võimaluse üldse. Nii selgus Kantar Emori uuringust.
Kes peaks otsustama?
Emor küsis uuringus osalejatelt veel, kas neid teeb murelikuks võimalus, et tehisintellekt langetab nende eest otsuseid. Veidi üle poole – 52 protsenti eestimaalastest oli äärmiselt mures või väljendas mõningal määral muret, umbes neljandik muretseb selle pärast veidi. 12 protsenti eestimaalastest ei muretse üldse, et masinad nende eest ebaõiglaseid valikuid võiks teha.
Natuke üle kolmandiku näeb massilises automatiseerimises potentsiaalset vaesumisohtu. Ligi kümnendik Eesti elanikest arvas, et see annaks meile võimaluse nautida rohkem vaba aega, ning umbes 46 protsenti vastajaist leidis, et see looks uusi töökohti või ei avaldaks tööjõule mitte mingit mõju.
Loe pikemalt Emori blogist.