Palk

Uuring: pooled Eesti töötajad kaaluksid ümbrikupalga eest töötamist

Meeste ümbrikusse mahub naiste omast keskmiselt 300 eurot rohkem.Foto: Valgamaalane/Scanpix

Leedu Vaba Turu Instituudi (LFMI) ja Estonian Business Schooli (EBS) koostöös läbiviidud varimajanduse võrdlevast uuringust selgus, et osaliselt või täielikult kaaluks ümbrikupalga eest töötamist Eestis 54 protsenti vastanutest.

Uuringus võrreldi Eesti, Läti, Leedu, Rootsi, Poola ja Tšehhi andmeid, teatas EBS.

Osaliselt või täielikult ümbrikupalga eest töötamist kaaluksid Eestis 54 protsenti vastanutest, Lätis ja Leedus veidi vähem, vastavalt 51 ja 53 protsenti vastanutest.

Majandusraskuste korral kaaluksid mustalt turult kaupade ostmist Eestis 35 protsenti vastanutest.

Uuringu põhjal on varimajanduses osalemine suurim Lätis ja Leedus, kus vastavalt 39 ja 35 protsenti küsitletutest tunnistas, et on eelneva aasta jooksul soetanud tooteid või teenuseid, millelt makse ei makstud.

Eestis oli küsitluste põhjal mustal turul oste teinute osakaal 28 protsenti, mida on siiski oluliselt rohkem kui Rootsis, kus see osakaal oli madalaim ehk 14 protsenti.

Mustalt töötamine on kõige levinum Lätis ja Poolas, kus vastavalt 32 ja 31 protsendil küsitletutest oli sõpru või perekonnaliikmeid, kes eelneva aasta jooksul olid ümbrikupalga eest töötanud. Eestis teadsid sugulaste või sõprade mustalt töötamisest 25 protsenti vastanutest ja kõige vähem Rootsis, 7 protsenti küsitletutest.

Kõrged maksud on peamiseks põhjuseks varimajanduses osalemiseks ja seda kõikides uuringus osalenud riikides. Suur erinevus musta ja legaalse turu kaupade hinnas pidas peamiseks põhjuseks 89 protsenti vastanutest Leedus, 83 protsendi juhul Eestis, 75 protsendi juhul Lätis, 71 protsenti Tšehhis, 70 protsenti Poolas ja 66 protsenti Rootsis.

Mustalt turult ostetavaid kaupasid iseloomustab nende suhteliselt suur osakaal inimeste eelarves või kõrge maksude osakaal lõpphinnas, näiteks tubakas, alkohol ja kütus.

Uuringu raport põhineb esinduslikul valimi küsitlusel, mille viis läbi Sprinter Research 2018. aasta märtsist aprillini Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Tšehhis ja Rootsis. Küsitluse eesmärk oli uurida varimajanduse ja illegaalse tegevuse levikut ja hoiakuid selle suhtes. Kokku küsitleti 6055 inimest vanuses 18-75.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.