Puhka rahatargalt: spetsialist annab nõu, kuidas rahaasjad puhkuse ajal korras hoida

Peeter SchamardinFoto: SEB

Puhkus on taastumiseks, laadimiseks ning uute elamuste kogumiseks. Enne juhtme seinast tõmbamist soovitab SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin aga teha mõned väikesed rahatargad sammud.

1. Tõsta teise samba makset

Schamardin soovitab kasutada võimalust teise pensionisambas makseid senise 2 protsendi asemel tõsta 4 või 6 protsendini. Et suuremad sissemaksed saaksid järgmisel aastal laekuma hakata, tuleb avaldus esitada novembrikuu lõpuks. Teise samba pensionifondi sissemakse suurust saab tõsta internetipangas või Pensionikeskuses.

2. Kontrolli, kas oled kolmandasse sambasse kogumisega järje peal

Kolmandasse sambasse investeerimisel soovitab Schamardin meeles pidada, et riik tagastab tulumaksu kolmanda pensionisamba sissemaksetelt, mis ei ületa 15% sinu aastasest maksustatavast tulust ega 6000 eurot aastas. Pool aasta möödudes soovitab ta kontrollida, kas kogumisega ollakse ikka graafikus.

“Sissemakseid saab muidugi teha igal ajal ja ka ühekorraga, kuid regulaarselt investeerides võivad summad olla väiksemad ega pea korraga nii palju välja käima. Regulaarse investeerimisega hajutame ka turu kõikumise riski ehk ohtu, et ühekordset suuremat investeeringut tabab järgmistel nädalatel või kuudel turu languse faas,” sõnas ta.

3. Vaata üle, millisesse fondi kogud

Aeg-ajalt on mõistlik oma kogumine üle vaadata – vanusele sobivas fondis kogudes võtad  täpselt parasjagu investeerimisriski, mis nooremas eas loob eelduse pensionivara kiiremale kasvule ja vanemas eas kaitseb järskude turukõikumiste vastu. Fondi valikut saab kontrollida internetipangas või Pensionikeskuse veebilehel.

“Kui oled 18-aastaseks saanud ning esimest korda tööle läinud, siis saad pensionifondi ise valida. Kui sa pole valikut teinud, loositakse sulle fond. Olulisi otsuseid ei peaks fortuunale jätma, tee valik ise,” rääkis ta.

4. Hoia eelarvel silm peal

Loodetavasti oled jõudnud puhkusefondi täita nii, et puhkusele minnes saab seda tulu nautida. Selleks, et puhkuselt naastes vähem stressi koguneks, soovitab Schamardin jälgida, et kuumas suves kulutused kontrolli all oleksid. Planeeri oma eelarve, hoia ootamatute kulude jaoks veidi varu – nii saad muretult puhata ja naasta rahuliku südamega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.