Paljud on raha II sambast välja võtnud, ning siis oma üllatuseks avastanud, et enne 10 aasta möödumist sinna raha koguda ei saa. II sambast raha väljavõtmise juures on väga oluline arvestada, et enne pensioniea saabumist raha väljavõtmisel lõppevad ka sealsed sissemaksed. Uurisime, miks see nii on ja milliseid soovitusi jagavad spetsialistid neile, kes raha teisest sambast juba välja võtsid.
Raha väljavõtmisel peatuvad sissemaksed II sambasse
Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse äriliini juhi Moonika Maaringu sõnul kaasneb II sambast raha välja võtmisega kaks olulist piirangut. “Esiteks ei saa inimene valida, mis summa ta II sambast välja võtab – kui raha otsustatakse välja võtta enne pensioniiga, siis korraga tuleb välja võtta kogu sinna kogunenud summa, mille pealt tuleb tasuda ka 20% tulumaksu (järgmisest aastast 22%). Teiseks ei saa II sambast raha välja võtnud inimene seal kogumist uuesti alustada enne, kui väljavõtmisest on möödunud 10 aastat.”
SEB Varahalduse äriarendusjuhi Peeter Schamardini sõnul on sellised piirangud kehtestatud, et potentsiaalsed raha väljavõtjad ei teeks seda otsust kergekäeliselt ning mõistaks, et teine sammas on siiski eelkõige mõeldud kasutamiseks pensionieas. “Kui uuesti liitumisele ei oleks ajalist piirangut, tehtaks raha väljavõtmise otsuseid oluliselt vähem läbimõeldult. Põhilised teise samba eeliseid on riigipoolne sissemakse ning tulumaksuvabastus isikupoolsetele sissemaksetele, mis teeb teisest sambast väga atraktiivse kapitali kogumise instrumendi,” rääkis ta.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.