Raha

Miks peaks inimesel olema hoopiski viis pangakontot?

Erinevate kontode omamisel on lihtsam rahal silma peal hoida.Foto: Canva

Oleme varem rääkinud sellest, mitu pangakontot peaks ühel inimesel olema. Luminori klienditeeninduse juht Kaspar Kork aga selgitab, et miks võiks olla kontosid hoopiski viis ja mis otstarbel neid kasutama peaks.

Esimese soovitusena räägib Kork, et vaba raha olemasolul olek mõistlik mõelda eelkõige ostude peale, mis tasuks ennast tulevikus ära. „Kui tulu kiiresti investeerida, on liitintressi mõju suurem, mis tähendab, et kasum hakkab omakorda kasumit tekitama,” selgitas Kork. Kuid alati ei pea võrduma investeerimine aktsiaportfelli omamisega, vaid investeerida saab ka enda tervisesse või õpingutesse.

Selleks, et oma kulud ja eesmärgid kergemini hallatavad oleks, võiks Korki sõnul igal inimesel olla viis erinevat kontot, kuhu igakuiselt saadav raha paigutada. Luues erinevatele kontodele oma sihtotstarbe on lihtsam vältida kulutusi, mis pärsivad muid eesmärke ja nii on kindlam ülevaade oma eelarvest.

Viis kontot

„Kui esimene ehk peamine konto on see, mida kasutatakse igapäevaste kulutuste tegemiseks, sealhulgas arvete tasumiseks ja poes käimiseks, siis teine konto võiks olla pühendatud investeerimistegevustele, sealhulgas kolmandale sambale,” soovitas ta. Teine konto seega võiks olla ka investeerimiskonto.

Kolmandale kontole võiks koguneda raha, mis on mõeldud elu nautimiseks ehk meelelahutuseks. Neljandal kontol olevat raha tuleks kasutada harimise ja õppimise eesmärkidel. „Me kõik tahame ennast harida, saada paremaks ja targemaks ning oma teadmisi täiendada. Neljandal kontol olev summa võikski olla selliste soovide realiseerimiseks, olgu selleks mõni koolitus, kursus, kool või hariv kirjandus,” rääkis Kork.

Viies ehk viimane konto on mõeldud tagavaraks ehk ootamatuteks hädajuhtumiteks. „See on reservkonto juhuks, kui pesumasin läheb katki või auto lakkab töötamast. Nii saab seda raha kasutada, minemata näiteks aktsiate või arvete maksmiseks mõeldud raha kallale,” selgitas ta. Millised summad igale kontole kanda, oleneb juba inimese võimalustest ja soovidest.

Kõige lihtsam oleks välja kirjutada oma kõige suuremad soovid ja eesmärgid. Seejärel leida hea proportsioon kuidas oma sissetulekud nende kontode vahel ära jaotada, et täita omale pandud eesmärke võimalikult kiiresti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.