Pangad pole su mündiraha kontole panemisest huvitatud, või kui on, siis suure teenustasu eest

Tuleb välja, et mündiraha kogumine läheb sulle kalliks maksma.Foto: Canva

Münte ikka aegajalt kodus koguneb, mõni isegi kogub. Kui aga minna neid panka viima, on üllatus suur, sest teenustasud mündiraha kontole panemiseks on hiiglama suured. Kas sellega üritatakse viisakalt meid sularahast heidutada või on seal mõni muu põhjus?

Pangad nagu LHV ja Luminor on algusest peale öelnud, et on sularahavabad. Nende sulaarveldus käib läbi sularahaautomaatide ja pangaesinduses nad sularahaga ei arvelda.

“LHV on sularahavabapank ja kõik meie kontorid on algusest peale olnud sularahavabad. Kui mõni meie klient soovib kogunenud münte arvele panna, soovitame leida võimaluse vahetada mündid kupüüride vastu ja kasutada seejärel raha arvelepanemiseks sularaha sissemakse võimalust mõnes endale lähimas LHV sularahaautomaadis, kus sissemakse võimalus on,” räägib LHV esindaja Marthi Lepik Geeniusele.

Ka Luminori kontorid on sularahavabad ja ei vaheta ega võta münte vastu. “Juhul kui kliendil on siiski vaja müntides kogunenud raha vahetada, siis tasub uurida seda võimalust mõnest teisest pangast või mündimasinaga varustatud suuremate poodide infolettidest.,” ütleb Luminor Eesti klienditoe juht Mari Kõuhkna.

Eesti Pank aga vastas, et rahavahetus või sularaha arvele panemine sellisel kujul on kommertsteenus, mille osutamine on pankade valik. Kui mõni pank ei paku kliendi soovitud teenust, siis tasub uurida, mis tingimustel pakub teenust mõni teine pank.

Müntide käitlemine on pangale kallis ja aeganõudev töö

Swedbank ja SEB võtavad küll münte sularahana vastu, aga on teenustasu sellele teenusele eriti krõbedaks teinud. Müntide arvele panemine maksab 0,5 protsenti arvele pandavast summast, kusjuures miinimumtasuga 5 eurot.

SEB eraklientide segmendijuht Triin Raudsepp räägib Geeniusele, et teenustasud on sularahaga seotud teenustel kõrgemad, kuna sularaha käitlemisega kaasnevad pangale suuremad kulutused kui elektrooniliste arveldustega.

Swedbank vastab samamoodi, et teenustasud tulevad rahakäitluse teenuse kõrgest tasust. “Müntidega seotud teenustasud on kõrgemad eelkõige seetõttu, et müntide käitlemine on ka pangale aeganõudev ja kallis töö. Mündimasinad on kõik üksnes sissemakset võimaldavad. Sellist masinat, mis münte vastu võtab, need seejärel pakib ja väljastab, ei ole,” räägib Swedbanki eraisikute valdkonna kommunikatsioonijuht Martin Kõrv.

Ta lisab, et kõige rohkem kasutavad mündikassat siiski lapsed ja neile on kuni sada eurot ühes kalendrikuus mündiraha kontole panemine tasuta. Teenustasud rakenduvad, kui ühe kuu sissemaksed sadat eurot ületab.

Üleliigseid münte soovitab Kõrv siiski ära kasutada järgmist sularaha ostu tehes.

Mündihunniku kogumine pole seega üldse mõistlik, eriti kui sul pole lapsi, kelle kaudu raha arvele võiks saada panna või kellele kogunenud münte taskurahaks loovutada. Vastasel juhul tuleb mündirahast päris suur osa arvele panekuks loovutada ja kas sellel kogumisel siis üldse enam mõtetki on?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.