Raha

Rahandusministrile tehti ettepanek vabastada üüri tulumaksust neid omanikke, kes üürivad kinnisvara põgenikele

Üürileandjad eelistavad pikaajalisi ja stabiilse sissetulekuga üürilisi.Foto: Canva

Eesti Omanike Keskliit saatis rahandusminister Keit Pentus-Rosimannusele ettepaneku anda ajutine, näiteks kolmeaastane maksuvabastus neile eraisikutest üürikinnisvara pakkujatele, kes annavad oma vaba kinnisvara üürile sõjapõgenikele.

Omanike Keskliidu juhatuse esimees Priidu Pärna nentis, et sõjapõgenikud on keerulises olukorras omale üürikodu leidmisel. “Kinnisvarahaldurite ja -büroode hinnangul on üle poole korterite otsijatest sõjapõgenikud, kuid üürileandjad eelistavad kohalikke inimesi,” möönis ta. 

Pärna märkis, et ühelt poolt on arusaadav, et eelistatakse kohalikke elanikke, sest sõjapõgenikele elukoha üürimisel kardetakse eelkõige seda, et nende maksevõime ei ole Eesti enda inimestega samaväärne või mis saab siis, kui jäetakse üüri- või kõrvalteenuste eest maksmata. “Ka üürileandja võtab endale riski, on ebakindlust, sest ei ole võimalik nende inimeste tausta kontrollida, nagu üüriturul tavaliselt tehakse ning sõjapõgenike maksevõime võibki olla esialgu ebastabiilne,” tõdes ta. 

Keerulisest olukorrast tulenevalt ongi omanike keskliit teinud ministrile ettepaneku, et riik saaks soodustada üüripindade pakkumist sõjapõgenikele läbi ajutise üüritulu tulumaksuvabastuse füüsilisest isikust üürileandjatele, kestusega näiteks kolm aastat. “Sõjapõgeniku staatus on ju riigi poolt fikseeritud. See soodustus võiks motiveerida üürikinnisvara omavaid eraisikuid pakkuma eelisjärjekorras kodu põgenikele,” märkis Pärna.

Lisaks kordas liit oma varasemat laiema mõjuga ettepanekut, et füüsilisest isikust üürileandjal võiks olla ühe korteri üürileandmine tulumaksuvaba. “Selliselt soodustame eraisikute investeeringuid üürikinnisvarasse ja suureneks üüripindade pakkumine, mis võiks ka üürihinna alla tuua,” ütles Pärna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.