Raha

Sõjapõgenikust tudeng kujundas Ukrainale pühendatud kaheeurose

Tavapäraselt nii kiiresti meenemünte välja ei lastagi, kui seekord.Foto: Canva

Eesti Pank plaanib lasta ringlusse Ukrainale ja vabadusele pühendatud kaheeurose mündi, mille kujundas Eesti Kunstiakadeemias õppiv noor Ukraina sõjapõgenik. Erikujundusega mündid peaksid käibele jõudma selle aasta lõpus. Mündikaartide müügitulu kannab Eesti Pank Ukraina keskpangale.

Eesti Panga nõukogu kinnitas sel nädalal toimunud erakorralisel istungil mündi kujunduse. Ukrainale ja vabadusele pühendatud kaheeurose kujundas Harkivist pärit Daria Titova, kes on hetkel EKA üliõpilane. Autori sõnul kujutas ta mündil õrnuse sümbolina neidu, kes omakorda kaitseb oma peos olevat lindu. Samuti on mündil kujutatud viljapea.

Esimest korda on Eesti mündil võõrkeelne tekst

Keskpanga nõukogu otsusel lisati mündile Ukraina iseseisvust ja vastupanu sümboliseeriv tervitus „Slava Ukraini“. „Esimest korda on Eesti Panga mündil võõrkeelne tekst, kuid tegu on erakordse olukorraga – „Slava Ukraini“ ilmestab Ukraina püüdlusi vabaduse poole,“ ütles keskpanga nõukogu esimees Mart Laar.

Kui tavaliselt võtab erikujundusega kaheeurose mündi loomine aega pea poolteist aastat, siis sel korral algas eeltöö mündi tegemiseks aprillis ja keskpank loodab lasta Ukrainale pühendatud kaks miljonit kaheeurost münti ringlusse juba selle aasta lõpus või järgmise aasta alguses. Erikujundusega kaheeurose kujunduse peavad heaks kiitma Euroopa Komisjon ja Euroopa Liidu riigid.

Kui poodidesse jõuavad uued kaheeurosed eeldatavasti aasta lõpus, siis sama münti sisaldavad mündikaardid paneb Eesti Pank müüki juba sel suvel. „Tegu on erandliku lahendusega, aga kuna saadame mündikaardi müügist laekunud tulu Ukraina keskpangale, siis tahame toetuskanali võimalikult kiiresti käiku lasta. Ukraina võitleb oma vabaduse eest ja iga euro loeb,“ mainis Müller.

Miks sellised meenemündid võivad väga väärtuslikuks osutuda ja kuidas see võiks tulevikus sinu rikkust suurendada, loe lähemalt meie artiklist SIIN.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.