Swedbanki statistikas selgus, et esmaskülastused iseseisva pangateenuse kasutamiseks tehakse juba jubes 10-aastaselt. Alates 15ndast eluaastast hakatakse juba säästma, inveseerima ja makseid tegema.
Noored kliendid teevad esmatutvuse pangateenustega lõviosas mobiilsete kanalite ja nutiseadme vahendusel. Swedbanki eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla hinnangul peegeldab panga statistika väga hästi noorte kasutusharjumusi.
„Alates 15ndast eluaastast tekib esimese töökogemuse või vanemate taskuraha arvelt võimalusi raha hoiustamiseks. Noored on üldiselt aktiivsemad nutiseadmete kasutajad, mistõttu nende pangateenuste kasutus on ka peamiselt mobiilis,” kirjeldas Ulla.
Rahaga isemajandavaid noori tuleb järjest juurde
Ulla sõnul on 7-17-aastaste vanusegrupis Swedbanki klientide hulk aastaga kiirelt kasvanud. „Kui 18-25-aastaste klientide arvas kasvas juulis aastaga 2 protsendi võrra, siis nooremas vanusegrupis lisandus pangale uusi kliente seitsme protsendi võrra,“ ütles ta.
Ühtlasi on noored kiiremad kohanema uute võimalustega, mistõttu plastikkaartidega tehtavad maksed nii viipe kui tavamaksete osas on vähenenud ja selle kõrval kasvab erinevate nutiseadmetega tehtavad maksed. „Kui 18-25-aastaste seas tehakse plastikuga viipemakseid keskmiselt 22 tehingut kuus, siis nutiseadmega viipemakseid keskmiselt 29 tehingut kuus,“ tõi Ulla välja.
Sealjuures näitab statistika, et üle kahe kolmandiku kuni 25-aastastest noortest kasutavad nutimaksete tegemisel Apple Pay lahendust. Ülejäänud moodustavad Swedbanki äpi, Google Pay lahenduse või erinevate nutikelladega (Garmin, FitBit, Xiaomi, Fidesmo) tehtud maksed.