Hea nõuanne: kuidas puhkusereisil lisakulusid märgata ja neid vältida?

Reisil ilmuvad lisakulud on alati ebameeldivad, kui need ei ole planeeritud.Foto: Canva

Rahvusvahelise turismipäeva puhul selgitab TTJA EL tarbija nõustamiskeskuse ekspert Heldin Malmet, kuidas reisi planeerides peidetud lisakuludele tähelepanu pöörata ja neid võimalusel vältida.

Võimalikud lisatasud majutuses

Meltmet toob välja, et majutusega seotud lisakulusid on üldiselt kõige enam. “Majutust broneerides tuleks pöörata tähelepanu sellele, mida majutuse hind sisaldab ning mille eest tuleks eraldi maksta. Mitmetes majutuskohtades tuleb täiendavalt tasuda näiteks nii hommikusöögi kui auto parkimise eest.”

“Lisatasu on küsitud tarbijatelt ka näiteks seifiboksi kasutamise eest, kiire Wi-Fi-ühenduse eest, lapse lisavoodi, teleri kasutamise ja toa lõppkoristuse eest. Teinekord võib ette tulla, et pärast pikka sõitu tahaks kohe hotellitoas puhata või siis kasutada hilise väljaregistreerimise võimalust ning kauem puhata. Ka siis tuleb reeglina lisaks hotellitoa maksumusele täiendavat tasu maksta,” toob Melmet välja.

Nõustamiskeskuse ekspert tõi välja ka EL tarbija nõustamiskeskusele laekunud pöördumistest, et tarbijad on pidanud tasuma lisatasu ka näiteks fööni kasutamise, hommikumantli laenutuse, pagasi hoiustamise, rannatooli kasutamise ning elektri ja vee tarbimise eest. 

Enamikes EL liikmesriikides on kehtestatud turismimaks, mis võib vastavalt külastatavale linnale erineda, tasub enne sihtriiki jõudmist uurida, kui suur maks kohaldub külastatavas linnas ööbimise eest. “Näiteks Itaalias, Roomas ööbimisel jääb turismimaks 4 kuni 7 euro vahele ühe inimese kohta, sõltuvalt sellest, mitme tärniga hotellis ööbida,” selgitab Melmet ning lisab, et turismimaksu nõutakse tarbijalt reeglina hotelli sisse- või sealt väljaregistreerimisel ning nädalane puhkus võib seeläbi kujuneda kulukamaks, kui algselt planeeritud. 

Nõustamiskeskuse ekspert soovitab reisijana teada, et enne lepingu sõlmimist tuleb teenusepakkujal lepingus või üldtingimustes teada anda, millised teenused kuuluvad hinna sisse ja kui palju peaks täiendavalt juurde maksma. “Kui kohapeal pakutakse teenuseid lisatasu eest, peab selle maksumusest tarbijale selgesõnaliselt teada andma,” kinnitab Melmet tingimusi.

Ka lennupiletitega võivad kaasnevad lisatasud

“Lennuvedaja kohustus on lennu broneerimise käigus informeerida reisijat lennupileti hinnast koos kõikide piletihinnas sisalduvate lennujaama- ja muude maksudega,” räägib Melmet ning toob näiteks, et lennuvedaja võib küsida lisatasu lennule registreerimise eest lennujaamas kohapeal, aga ka registreeritud pagasi, kindla istekoha broneerimise ja pardatoitlustuse eest.

Sellegipoolest makstakse tihtipeale juurde, kuna eelnevalt pole neid tingimusi korralikult läbi loetud või nõuetega tutvutud. Lennujaamas lisanduvad tasud makstakse ka üldjuhul kinni, kuna reisija ei soovi lennust maha jääda või seda ümber planeerida. Üldiselt on neid siiski võimalik alati ennetada ja vältida.

Mõned nipid, kuidas hotellides lisakulusid ära tunda ja vältida:

  • Pööra tähelepanu detailidele ja kontrolli enne broneerimist, millised teenused hinnas sisalduvad ning vajadusel küsi lisainformatsiooni majutusasutuselt.
  • Tutvu arvustustega, sest nii võib saada kasulikku infot teistelt külastajatelt ootamatute lisakulude osas.
  • Küsi vahearvet külastuse ajal, et lisatasu varakult avastada.
  • Eelista broneeringut, mida on võimalik tasuta tühistada. See võib olla pisut kallim, kuid võib kokkuvõttes päästa kõrgest tühistamistasust.
  • Enne täiendava reisikindlustuse valimist kontrolli krediitkaardiga kaasneva reisikindlustuse tingimusi, sest ka nendest võib piisata ning nii ei olegi täiendavalt reisikindlustust vaja soetada.
  • Kui broneerid „kõik hinnas“ hotelli, on vähem üllatusi toidu- ja joogikulude osas.
  • Tee broneering aegsasti.
  • Broneeri reis hooajavälisele ajale või vähem hõivatud nädalapäevadel.
  • Võimalusel kasuta hotelli parkla asemel tasuta avalikke parklaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.