Reisimine

Hiidlased kutsuvad kõiki oma kodukohvikutesse

Kodukohvikute päevad pakuvad külastajatele hulganisti tegevusi ja piiramatult külalislahkust.Foto: Scanpix

Hiidlased avavad neljapäevast laupäevani taas oma aiaväravad ja südamed, et toita kodukohvikutes ära terve saar ja mandrimaagi.

Kolme päeva jooksul avatakse üle Hiiumaa 35 eriilmelist kodukohvikut, kus pakutakse suurepäraseid maitseid, kultuuri, kirjandust, tegevusi tervele perele ja aegumatuid mälestusi.

Kodukohvikud toovad igal aastal saarele arvukalt külalisi, kes armastavad Hiiumaad ja sealsete kodukohvikute mitmekülgsust.

2022. aasta on Hiiumaa kirjanduse aasta. Lisaks söögile ja joogile pakutakse sel korral ka kamaluga vaimutoitu ja mekitakse kirjandusvürtsi. Kohvikutest võib leida nimekaid kirjanikke, kirjastajaid, luuletajad ja lisaks kõigile teistele ka kurikuulsaid raamatutegelasi. Nii näiteks loevad Suuresadama “Traalikohvikus” parimate kalasöökide kõrvale ja meeli paitava merekohina taustal oma aegumatut luulet Paul-Erik Rummo ja Viiu Härm.

Laukal avab oma laekad kurikuulus “Randröövel”, kes on lugejaile tuttav Herman Sergo sulest. Selles kohvikus keeratakse aeg tagasi krahviajastusse ja räägitakse kunagise Hiiumaa valitseja krahv Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternbergi uskumatutest tegemistest.

Küla keskel on raamatukogu, et mingil juhul igav ei hakkaks

Kõplased aga on koguni otsustanud üheks õhtuks külavahele tuttuue raamatukogu kokku klopsida. “Küla keskele loodavasse raamatukokku tuuakse oma koduriiulitest head ja huvitavat, mida saab kohvikutesse kaasa võtta, no et mingil juhul igav ei hakkaks,” ütles Kõpus asuva kodukohviku “Sepa Sumin” korraldaja Svetlana Reinmets.

“Kõplased otsustasid kohvikutepäeva abil laiskust ravida. Kuna üksinda ei viitsinud kohvikut teha pandi pead kokku ja utsitati üksteist tagant. Nii sai kokku kolm kohvikut, mida külavahele uudistama minna. Koos sai loodud ka selline menüü, et kordusi ei oleks – nii saab ühe kohviku letist vokki, teises liha, kolmandast snäkki ja kokteili. Saab ka torte, mis puusale liigselt kilosid ei lisa,” rääkis Reinmets.

35 kodukohviku seas on tuntud tegijaid oma headuses kui ka neid hiidlasi, kes on just sel aastal härjal sarvist haaranud ja avavad kohviku esimest korda. Nii näiteks teeb esimest korda kodukohviku pidamises käe valgeks tubli nelja lapse ema Reeni Metsküla, kelle “Pannkoogikohvik Krõll” ootab väikseid ja suuri külalisi Käinas.

“Olen kodukohviku pidamise mõtet keerutanud aastast aastasse lausega, et küll järgmisel aasta teeme. Nii juba mitu aastat. Kuna nüüd sain enda kõrvale tugeva, heasüdamliku ja ülimalt positiivse ellusuhtumisega naabrinaise, andis tema viimase tõuke. Otsustasime, et teeme koos ära! Meid on õnneks õnnistatud ka suure hulga ülilahedate sõpradega, kes selle parimas mõttes hullusega kaasa on tulemas,” ütles ta.

Üle-Eestiline kodukohvikutepäevade traditsioon on alguse saanud Hiiumaalt Kärdlast, kohvilähkrite sünnikohast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.