Eesti Energia: elektripaketti tasuks fikseerida, kuna hind edaspidi pigem tõuseb

Elektrihinna fikseerimist võiks kaaluda pigem varem kui hiljem.Foto: Scanpix

Oodatud hooajalist hinnalangust elektrihindades ei kajastunud ning hinnad kerkisid juunist hoopis peaaegu detsembri tasemele. Eesti Energia hoiatab, et hinnad alla ei lähe ja suure tõenäosusega on oodata veelgi krõbedamat kütteperioodi, kui viimati.

Elektrihindasid kaubeldakse finantsturgudel ning Eesti Energia klienditeenuste kommunikatsioonijuhi Lilian Eylandti sõnul tulevikuehingud, mida hetkel sõlmitakse, hinna alanemist ei prognoosi.

“Peamine põhjus on energiakriis, mida süvendab Ukrainas toimuv sõda. Euroopas on maagaasi defitsiit ja see toob kaasa väga kõrge hinnataseme. Gaasijaamad katavad ära tipukoormuse, kui nõudlus elektri järele on väga suur,” ütleb Eylandt.

“Maagaasist toodetud elektri hinnatase on hetkel ligi 400 eurot megavatt-tunni kohta. Niipea, kui nõudluse katmiseks meie naaberriikides gaasijaamad tööle pannakse, on ka elektri börsihind väga kõrge. Talvel on elektri järele ka nõudlus suurem ning fossiilkütusel jaamad ongi praegu lihtsalt väga kallid,” lisab kommunikatsioonijuht.

Taastuvenergia peale see talv loota ei saa

Kuigi naaberriikides asuvad hüroelektrijaamad ning tuuleenergia pakuvad soodsamat elektrit, siis Eylandti sõnul toob see leevendust vaid mõneks päevaks või tunniks. “Kui oleks rohkem süsinikuvaba elektritootmist, nt tuule- või päikeseelektrijaamu, oleks ka hind madalam, sest turg ei vajaks sel juhul kallite fossiilkütustel põhinevate jaamade toodangut,” räägib Eylandt.

Täna on taastuvenergia elektritoodangut liialt vähe ning tuuleparkide või päikesejaamade elektritootmist on lõputu bürokraatia piiranud. Praeguse seisuga on pööre roheenergiasse kiirenenud ning tugevalt investeeritakse taastuvenergia tootmisesse. “Ainus tegelik rohi kõrgete elektrihindade vastu on investeeringud taastuvenergiasse, uutesse elektrijaamadesse,” räägib Eyandt.

Peamine, mida tarbija teada soovib on see, kas ta peaks elektrihinda hakkama ehk fikseerima? Eylandti räägitu põhjal võiks eeldada, et fikseerimist peaks pigem pidama kasulikuks. Siiani on Eesti Energias kaks kolmandikku klientidest oma elektrihinna ka fikseerinud. “Hinda on erakliendil võimalik fikseerida kuni viieks aastaks. Reeglina, mida pikem on lepinguperiood, seda soodsama hinna klient saab. Soovitame kõigil klientidel, kelle jaoks moodustab elektrikulu suure osa igakuisest eelarvest, kaaluda fikseeritud hinnaga paketi valimist,” ütleb Eylandt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.