Eesti Energia uus fikseeritav rohepakkumine on ahvatlev, aga kas see ikka on nii hea, kui tundub?

Roheenergia valik toetab ka sinna investeeringuid.Foto: Canva

Eesti Energia hakkab pakkuma eraklientidele kohalike tuuleparkide baasil fikseeritud hindadega elektrit, hind on seejuures võimalik lukku lüüa kuni viieks aastaks. Mida see pakkumine endast täpselt kujutab?

Eesti Energia juhatuse liikme Agnes Roosi sõnul on pikaajalised lepingud äriklientide seas väga populaarsed ning nüüd saavad pakkuda samasuguseid lahendusi ka eraklientidele. Uus võimalus tuuakse turule vahetult enne riikliku toetusperioodi lõppemist, mistõttu võibki eraklientide seas olla palju neid, kes soovivad leida pikaajalist ja stabiilset lahendust.

“Elektri hind on viimastel kuudel hüppeliselt kõikunud ja kõigub ka edaspidi. Suur osa kliente soovib oma kodukulusid pikemalt ette planeerida ega taha olla elektribörsi meelevallas. Võimalus elektrikulu viieks aastaks fikseerida on tänases teadmatust täis maailmas unikaalne.” märkis Roos pressiteates.

Paketti saab sõlmida viieks aastaks ja mitte vähem. Kui on huvi lühemate perioodide vastu, saab alati valida elektripaketi Kindel, mille abil saab hinna fikseerida kuueks kuuks kuni kolmeks aastaks.

Hind on fikseeritud hindade konkurentsis soodsaim

Eesti Energia lubab, et viieaastase lepinguperioodi jooksul kokkulepitud hind kordagi ei muutu. Klientide tarbitud elekter on toodetud Enefit Greeni taastuvenergia tootmisüksustes. Aga on see hea või halb argument?

Kodagi muutumatu hind võib kliendi jaoks tähendada ka seda, et kui muu maailm on juba mõne aastaga taastunud ning energiahinnad stabiliseerunud, siis tänase viieaastse pakkumise fikseeritud hind on muude pakkumistega kõrval kõrge.

Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts rääkis, et paketivalikul tuleks silmas pidada üldist reeglit, et mida pikem on lepinguperiood, seda soodsamat hinda kliendi jaoks pakkuda saab.

“Kindel Pluss paketi hind on 12 s/kWh + km ning see on Eesti Energial hetkel soodsaim hind, millega on võimalik fikseerida. Meile teadaolevalt on see ka Eesti turu soodsaim fikseeritud hind, lähtuvalt avalikest pakkumistest,” lisas Luts.

Kui aga turuolukord paraneb ja viieaastase lepingu fikseeritud hind tundub ebaõiglane, saab lepingu lõpetada või lepingut muuta. Küll aga mitte nii lihtsalt.

“Lepingut saab ennetähtaegselt üles öelda, ent sel juhul rakendub lepingu lõpetamise tasu, mille suurus sõltub kliendi tarbimismahust ja sellest, mis hetkel klient lepingu lõpetab. Lepingu lõpetamise tasu annab ka elektrimüüjale kindluse ning on veel üks tegur, mis muudab elektrihinna kliendile soodsamaks,” rääkis Luts fikseeritud lepingu tingimuste seadmise põhjustest.

Lepingu täpsemate tingimustega on võimalik tutvuda kliendil Eesti Energia e-teeninduses paketti muutes ja sõlmides.

Vaatame tulevikku roheliselt

Roosi sõnul aitavad pikaajalised lepingud kaasa uute tuuleparkide kiiremale kerkimisele, sest arendajad saavad seeläbi investeeringu tegemiseks kindluse, et toodetud elektrile on ostja olemas. “Möödunud talv näitas, et taskukohase elektrihinna saavutamiseks on tuuleparke meie piirkonda kiirtempos juurde vaja,” rõhutas ta. 

Eesti Energia klientide seas on ligi kolmandik valinud börsihinnal põhineva paketi. Ülejäänud kaks kolmandikku on enda hinna fikseerinud ning seega börsihinna hüpetest vähem puudutatud. 

Börsipaketi valinud kliente on enim 40–49-aastaste vanuserühmas. Kõige rohkem fikseerivad elektrihinda eakamad kliendid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.