Elektri üldteenuse kasutajad viiakse 1. oktoobrist üle universaalteenuse hinnakirjale. Mis on elektri üldteenus ja kuidas see erineb universaalteenusest?

Elektri universaalteenus ja elektri üldteenus pole samad asjad, aga hinnakiri hakkab olema sama.Foto: Canva

Elektri üldteenust kasutavad need elektritarbijad, kes ei ole sõlminud lepingut ühegi elektrimüüjaga. Eesti Energia saatis eelmise nädala esmaspäeval välja kõigile ülteenuse kasutajatele kirja, millega öeldi, et üldteenuse hinnakiri läheb üle universaalteenuse hinnakirjale.

Üldteenust või bilansienergiat müüb elektrit läbi võrguettevõtja või tema volitatud elektrimüüja. Ühtlasi, kui võrguettevõtjal on üle 100 000 kliendi, ei tohi ta ise elektrimüügiga tegeleda, vaid peab nimetama elektrimüüja, kes klientidele elektrit müüks.

Elektrilevi ülteenuse tarbijad saavad elektrit Eesti Energialt. Üldteenust hinnastati varasemalt üldteenusel olevate tarbijate keskmise börsihinna järgi. Alates 1. oktoobrist 2022 muutuvad aga üldteenuse hinnastamise põhimõtted ning hind ühtlustatakse universaalteenusega.

Elektrilevi võrgulepingu ja seega Eesti Energia üldteenuse tarbijatele saadeti välja vastav kiri, kus anti teada, et elektrit tarbitakse üldteenusena ning alates oktoobrist muutub hinnakiri. Ühtlasi ei pea üldteenuse tarbijad selleks ise midagi tegema ja muudatus toimub automaatselt.

Mis vahe on universaalteenusel ja üldteenusel?

Universaalteenus on riigi poolt loodav elektripakett, mille hinna määrab konkurentsiamet. Üldteenus on nendel tarbijatel, kellel ei ole elektrimüüjat valitud, seega neil pole ka elektripaketti valitud. Universaalteenuse hinnakirjaga ühtlustamine ei tähenda ka seda, et nüüd neil on elektrimüüja ja elektripakett valitud, vaid lihtsalt et hinnakiri on sama.

Seega kui sa pole kunagi endale elektrimüüjat valinud, aga võrguleping on sõlmitud, siis on võrgukohas automaatselt üldteenus vastava hinnakirja alusel.

Geenius uuris kui palju keskmiselt elektri üldteenuse tarbijatel kilovati hind maksis. Eesti Energia müüs elektrit augustis 49,40 senti kilovatt-tunni eest ning pool aastat varem oli üldteenuse hind rohkem kui poole odavam.

Universaalteenuse hinnakirjale üleminek võib esialgsete andmete kohaselt seega üldteenuse tarbijatele kasulik olla, kuna arvatavasti jääb hind 20 sendi lähedale kilovatt-tunni eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.