Tarbija

Kui palju maksab Eestis Michelini tärniga pärjatud restoranide õhtusöök kahele?

Michelini restoranikogemuse eest peab ikka priske summa välja käima.Foto: Scanpix

Eesti sai kahe restorani võrra rikkamaks, kellele anti ülemaailmne tunnustus Michelini tärni näol. Üks nendest on Noa Chef’s Hall ja teine on 180° by Matthias Diether. Kui palju peaksid nendes restoranides elamuse saamiseks raha välja käima?

Noa Chef’s Hall

Kahele inimesele läheks õhtusöök koos veinipaketiga maksma keskeltläbi 520 kuni 720 eurot.

Noa peakoka pool on olnud aastaid Eestis esirindel. Mitmeid kordi on pärjatud restorani Eesti parima Fine Dining restorani ja ka muude tiitlitega. Skandinaavias hindab restorane The Nordic White Guide, mille põhjal oli Noa Chef’s Hall samuti number üks Eestis ning The White Guide Baltic tasemel on tegemist Global Master Leveliga. Tihe rebimine käis tänaseks uksed sulgenud Restoran Ö-ga, kelle peakokk Martin Meikas nüüd restoran Noa poolel peakokaks on.

Restoranis pakutakse degustatsioonimenüüd, mis kujutab endast mitmekäigulist õhtusööki. Menüü küll tutvumiseks ei ole, kuid soovi korral saab neile helistades kindlasti aimduse, mis võiks ees oodata. Soovi korral saab söökide juurde ka sommeljee poolt kokkusobitatud veinivaliku tellida. Noa puhul on oluline nüanss veel nimelt see, et nende sommeljee Robert Põld sai samuti Michelini poolt sommeljee tunnustuse.

Degustatsioonimenüü maksab Noa Chef’s Hallis 150 eurot inimese kohta ning veinivalik kas 110 või 210 eurot, sõltuvalt kui suur veinigurmaan oled. Kallim veinipakett on loodud hinnalisematest “keldri” veinidest. Muud joogid, nagu aperatiivid, kokteilid või vesi tuleks osta lisaks.

180° by Matthias Diether

Kahele inimesele läheb restoranielamus koos veinidega maksma 436 kuni 795 eurot.

Restorani peakokk Matthias Diether on Saksa päritolu tippkokk, kelle hõlma all on juba eelnevalt paar Michelini tärni. Eestisse tuli kokk esmalt Pädaste mõisa restorani Alexander, millest inspireerituna otsustas mees oma kulinaarse kodu meie juurde rajada. Niipea kui restoran avas oma uksed Noblessneri sadamas, oli selge, et linnas on uus tegija.

Restoran pakub nii pikka kui ka lühikest degustatsioonimenüüd, millele tehakse algust juba fuajees. Restorani menüü on nende veebilehelt nähtav ning huvilised saavad eelnevalt juba kaeda, mida head pakutakse. Matthias Diether ise on öelnud, et tema armastuseks on Prantsuse köök ja soov pakkuda külalistele kõrgkvaliteedilisest toorainest parimat elamust.

Restoranis on pika menüü hinnaks 139 eurot inimese kohta ja lühikese menüü hinnaks 119 eurot inimese kohta. Veinipaaringut pakutakse 119 või 99 euroga ning premium veinipaaring on 239 või 199 eurot. Lisaks sellele on võimalik juurde tellida juustuvalikut 39 euro eest ning muud kokteilid, vesi ja napsud on lisatasude eest.

Kas jootraha jätta?

Jootraha pole küll kohustuslik, aga Eestis on see hea tava ja kindlasti teretulnud. Sellistes suurtes restoranides jaotatakse üldiselt tipp kõigi vahel võrdselt laiali, millest umbes 40 protsenti läheb kööki ning 60 protsenti teenindajatele ja baari. Köögi tipist saavad omakorda osa ka nõudepesu ja muud olulised kulisside taga külaliste heaolu eest hoolitsevad üksused. Tihtipeale on meeskonnal tavaks panna osa tippi ka ühisürituste korraldamiseks, sünnipäevakinkide tegemiseks või mõneks muuks ühistegevuseks. Klassikaliselt jäetakse jootraha 10 protsenti või rohkem arve lõppsummast.

Restoranielamus sellise kaliibriga restoranides on lisaks maitsemeeltele ka väikestviisi kultuurielamus. Sinna saabudes on meeskonna poolt kõik läbi mõeldud ning külalisi tervitatakse juba uksel ning läbi terve õhtu pannakse ohtralt rõhku detailidele. Kõike tutvustatakse, mis jõuab taldrikul külalise ette ning teinekord kutsutakse köökigi telgitagustega tutvuma. On asju, mida külaline oma silmaga kunagi ei näegi, kuid mis lõpuks tagavad selle ilusa elamuse ja kerguse ning heaolu tunde, mida soovitakse edasi anda.

Tipprestoranide meeskonnad on üldiselt ühel nõul, et nende eesmärk on luua kulinaaria ja teeninduse kunsti, mis lisaks maitsvale toidule pakuks elamust, emotsiooni ja looks kõneainet.

Erimenüüd

Ei tasu karta eridieedi või eritoitumise puhul, et nüüd nendesse restoranidesse teil asja ei ole. Üldjuhul on erinevad roogade versioonid läbi mõeldud nii taimetoidulistele, veganitele, pesketaarlastele, allergikutele vms. Iga väikseim koostisosa on teada nii kokkadele kui ka teenindavale personalile ja üldiselt söögieelistusi küsitakse juba broneeringu tegemisel.

Kas restoranielamus on seda hinda väärt? Maitseid on erinevaid, mistõttu sellele küsimusele saab vastata vaid nendes restoranides einestanud külaline ise.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.