Põhjalik pakkide deklareerimise juhend: ka kingitusi peab deklareerima

Millal deklareerida? Kui palju see maksab? Kuidas see käib?Foto: Canva

Jõulukuul liigub pakke palju ja selleks, et kõik läheks imelihtsalt ja sujuvalt on mõistlik endale meelde tuletada, kuidas kiirelt oma postipakk vajadusel deklareerida. Selleks, et teaksid juba tellimise hetkest alates kas ja kuidas oma saadetis deklareerida ning kas sellele lisanduvad veel tollimaksud, tuletame sulle need reeglid meelde.

Mis on kauba deklareerimine?

Kauba deklareerimine on välismaalt tulnud kaubast maksu- ja tolliametile ametlikult teada andmine. Deklareeritavalt kaubalt arvestatakse käibemaksu. Käibemaksu arvestatakse kauba maksumuselt ja saatekuludelt. Deklareerima peab kaupa ka juhul, kui sellelt makse maksma ei pea.

Näide: Teie saadetise väärtus on 59 eurot ja saatekulu 12 eurot. Need liidetakse kokku ja sealt arvestatakse 20% käibemaksu summas 14,2 eurot, mille peab deklareerimisel tasuma. (59+12=71/ 71×0,2=14,2)

Milliseid saadetisi peab deklareerima?

Deklareerima peab kõiki saadetisi, mis tulevad väljapoolt Euroopa Liitu, näiteks ka Suurbritanniast. Samuti vajavad deklareerimist kingitusena saadetud pakid ja kõik e-poe tellimused.

Kas isegi kingitusi peab deklareerima?

Jah, peab küll. Kuigi käibemaksust on vabastatud kingitused väärtusega kuni 45 eurot.

NB! Kingitusena loetakse vaid neid pakke, mis on saadetud eraisikult eraisikule. Pakid, mis on saadetud veebipoest tasuta, peab ikkagi deklareerima ja kuuluvad ka maksustamisele.

Näide 1. Teile on saadetud kingitusena pakk, mille väärtus on 30 eurot ja saatekulu 5,99 eurot. Paki peab deklareerima, kuid makse maksma ei pea.

Näide 2. Teile on saadetud kingitusena pakk, mille väärtus on 60 eurot ja saatekulu 3 eurot. Paki peab deklareerima ja saadetiselt peab maksma lisaks 12,6 eurot käibemaksu.

Kuidas pakke deklareerida?

Pakke saab deklareerida siis, kui nad on saabunud Eesti. Selleks saab kasutada maksu- ja tolliameti e-keskkonda. Deklareerimiseks saab kasutada ka posti-, kullerettevõtte või tolliagentuuri teenust.

Omnival on koostöö Aliexpressiga, kus on võimalik ka kohe juba kauba deklareerimistasu kauba eest tasumisel lõpphinda sisse arvestada. Selle jaoks on infot SIIN.

Paki deklareerimise juhend piltidega on alla laaditav emta lehel. Samuti on seal olemas õppevideod, kuidas pakke deklareerida.

Postipaki deklareerimise juhend emta keskkonnas.
Postipaki deklareerimise juhend Omniva kaudu.

Millal tuleb tasuda tollimakse?

Tollimakse tuleb tasuda pakkidelt, mille väärtus ületab 150 eurot, olenemata sellest, kas kaup on tellitud ELi või ELi-välisest e-poest. (Tollimaksu peab maksma ka alla 150 eurostelt saadetistelt, mis sisaldavad alkoholi, tubakatooteid või tualettvett)

Tollimaksu suurus sõltub kauba liigist ja tollimaksu määr jääb üldjuhul vahemikku 0–17%. Eraisikute kinkesaadetistele on võimalik kasutada ühtset tollimaksumäära 2,5%. Kui eraisiku tasuta saadetud paki väärtus on üle 700 euro, siis tuleb leida igale kaubale vastava kaubakoodi järgi tollimaksu määr Eesti Tollitariifistikust.

Kõige mugavam on saadetist deklareerida elektroonselt e-MTAs. Deklaratsiooni esitamiseks on vaja kullerfirmalt või Omnivalt saadud kauba saabumise teatist ja kahte viitenumbrit: eelneva dokumendi viitenumber ja transpordidokumendi number (Tracking number). Lisaks on vaja kauba väärtust tõendavat dokumenti (arve, maksekorraldus, tellimus, saatedokumendid). 

Ole teadlik keeldudest ja piirangutest!

Teatud kaupade saatmine Eestisse on keelatud ning teatud kaupade saatmisele Eestisse on kehtestatud koguselised piirangud, eriloa nõue või embargo, tulenevalt sanktsioonidest Venemaa suunal või mõnel muul põhjusel.

Kõigi keelatud ja eriloaga kaupade kohta saab täpsemat infot SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.