Tarbijad saavad seninsest suuremad õigused ning rikkujaid võiks kuni 400 000 euroga trahvida

Muutuva ajaga peab kaasas käima ka seadusandluse kohandamine.Foto: Canva

Riigikogus läbis kolmanda lugemise eelnõu, mille eesmärk on suurendada tarbijate usaldust ja kindlustunnet veebi teel tehingute tegemisel. Asjakohastatakse ka ebaausate kauplemisvõtete regulatsiooni, tulenevalt uutest tehnoloogiatest ning digitaalsetest võimalustest nii kaupade kui teenuste pakkumisel.

Eelnõuga tõhustatakse karistusi tarbijate õiguste kaitseks kehtestatud õigusnormide rikkumise korral, et tagada turul võrdsed konkurentsivõimalused.

Uute ja seniste karistusmäärade suurendamine puudutab rikkumisi seoses tarbijale kohustusliku teabe esitamisega kauba või teenuse pakkumisel ning ebaausa kauplemisvõtte kasutamisega. Sinna alla kuulub ka allahindlustest teavitamisele kehtestatud nõuetega ja muude tarbija õiguste kaitseks sätestatud nõuetega.

Eelnõuga võetakse Eesti õigusesse üle Euroopa Liidu vastav direktiiv, millega ajakohastatakse liidu tarbijakaitsenorme ja tagatakse nende parem täitmine. Muudatusettepaneku kohaselt vähendatakse juriidilisele isikule ettenähtud rahatrahvi ülemmäära kauba realiseerimistähtaja, märgistuse või kasutusjuhendi kohta või kauba või teenuse hinna avaldamise või kauba hinna alandamisest teavitamisele kehtestatud nõuete rikkumise eest 40 000 eurole.

Kehtivas seaduses on samade rikkumiste eest juriidilisele isikule kohaldatava trahvi ülemmääraks 3200 eurot, eelnõuga on soovitud seda määra tõsta 400 000 euroni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.