Tartu soojatootja tahab sügiskuudest hinda tõsta, mis mõjutaks ligikaudu 70 000 lõpptarbija küttearveid

Hind pole veel aga kivisse raiutud.Foto: Scanpix

Soojatootja Gren Eesti soovib Tartus hinda tõsta ning taotleb konkurentsiametilt uue hinna kooskõlastust selliselt, et see hakkaks kehtima 1. septembril, aga hiljemalt 1. oktoobril.

Soojatootja kliendid on peamiselt korteriühistud ning seetõttu ei pruugi majapidamised ise teadagi kellelt ühistu sooja ostab. Oma kulude planeerimiseks oleks aga hea seda informatsiooni teada.

Viimasel kümnendil on Tartus kaugkütte hind vaid langenud, kuid hakkpuidu kallinemisele viidates tõstis soojatootja Gren 1. jaanuaril hinna konkurentsiameti lubatud 53,35 eurole megavatt-tunnist. Läinud aastal oli hind 48,5 eurot megavatt-tunnist.

Hinna tõstmist põhjustab soojatootmises kasutatava hakkpuidu ja tipuvajaduste katmiseks vajaliku gaasi kallinemine.

Gren Eesti juhatuse esimees Margo Külaots keeldus avaldamast, kui suurt hinnatõusu ettevõte taotleb. Ta põhjendas, et gaasihange alles käib ja taotletav hinna uus piirmäär selgub pärast selle tulemusi, see tähendab nädala või kahe pärast.

Vähemalt kuu aega peab tarbijaid ette teavitama

«Mul ei olegi praegu mingit kindlat arvu öelda. Kui hinda tõsta, peame vähemalt kuu aega kõigile ette teatama. Kui täna opereerida mingite suvaliste arvudega, siis see ei anna midagi,» ütles Külaots. «Seda ma võin kindlalt öelda, et kahega hinda ei korrutata. Kui vaadata konkurentsiameti kodulehelt, siis 200-euroseid megavatt-tunni hindu on Eestis päris mitu ja see on päris karm.»

Külaots selgitas, et hinnatõusu taotlusega koos peab soojatootja konkurentsiametile esitama kõik oma kütuselepingud, see tähendab, et hinda ei saa tõsta perspektiivitundega, et äkki need hinnad kasvavad veelgi.

Hinna muutmise tähtaegu selgitas Külaots nii: «Kui konkurentsiametiga saame juuli lõpuks ühele poole, siis peame teavitama 30 päeva ette, mis tähendab, et 1. septembrist saaks tõusta. Kui menetlus venib augustisse, siis on tõus ilmselt 1. oktoobrist. Saaks tõsta muidugi suvalisel kuupäeval, kuid see muudaks arveldamise üsna keeruliseks. Üritame nii, et septembrist tõuseb hind.»

Külaots lisas, et varustuskindlusse ettevõte usub, sest vajalikud kütuselepingud on tehtud, iseasi, mis tarneperioodil juhtub. «Usun, et kodumaise kütusega on turg selge. Gaasihange käib ja lootust on,» lausus ta. «Kui gaasi üldse ei oleks, tähendab see, et peab tippude katmiseks alternatiivse võimaluse leidma, kasutama näiteks põlevkiviõli või alandama temperatuure, kumbki ei ole hea variant.»

Tartu abilinnapea Priit Humal ütles, et linnavalitsust ei ole võimaliku hinnatõusu määrast teavitatud. Ta lisas ka, et linnaeelarvele on elektri ja gaasi hinna muutusel märksa suurem mõju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.